Turcja: zamieniają kościoły-muzea na meczety

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Islamska organizacja Anadolu Genç (Młodych z Anatolii) będzie urządzać co piątek przed kościołem Hagia Sophia w Istambule modlitwy o przywrócenie tam meczetu. Zapowiedziano to na konferencji prasowej z okazji mijającej za miesiąc 560. rocznicy zdobycia Konstantynopola przez Turków.

Świątynię, wzniesioną w VI wieku pod wezwaniem Mądrości Bożej, sułtan Mehmed II Zdobywca zaraz po wejściu do Konstantynopola 29 maja 1453 r. kazał zamienić na meczet. Był to wtorek, a już w piątek muzułmanie tam się modlili, dostawiając do kościoła drewniany minaret, zastąpiony później murowanym.

Przed 80 laty, w 1934 r., władze świeckiego państwa tureckiego zamieniły obiekt na muzeum. Obecnie różne grupy islamskie domagają się, by znowu stał się on meczetem. Wspomniana organizacja "Młodych z Anatolii" wysunęła to żądanie już w ub. r., a w ostatnich dwóch tygodniach zebrała ponad 10 tys. popierających je podpisów. W parlamencie już w lutym wzięto pod uwagę możliwość rozpatrzenia odnośnej petycji obywatelskiej.

Warto zwrócić uwagę, że w Turcji siedem dawnych bazylik chrześcijańskich pod wezwaniem Mądrości Bożej było do niedawna muzeami i pięć z nich zamieniono już w ostatnich latach na meczety. Szósta Hagia Sophia, w Trabzonie, czyli dawnym Trapezuncie, też ma wkrótce stać się meczetem. Patriarchat Konstantynopola zaprotestował przeciw temu, przypominając, że w tym tureckim mieście nie trzeba przecież większej liczby meczetów. - Prawosławnych też tam nie ma, więc niech lepiej bazylika pozostanie muzeum, jak dotąd - stwierdził rzecznik patriarchatu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja: zamieniają kościoły-muzea na meczety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.