"Tydzień Wychowania" już od poniedziałku
Pod hasłem "Wszyscy zacznijmy wychowywać" Kościół w Polsce będzie po raz pierwszy obchodził w dniach 12-18 września Tydzień Wychowania.
W parafiach w całej Polsce są już materiały duszpasterskie na temat tej inicjatywy: konspekty katechez i konferencji a także archiwalne nagrania wypowiedzi bł. Jana Pawła II nt. wychowania.
Nowa inicjatywa Episkopatu jest odpowiedzią na podejmowane przez państwo próby eliminowania problemu wychowania i zwalniania szkoły z jej funkcji wychowawczej - podkreślają jej pomysłodawcy z Rady Szkół Katolickich i Komisji KEP ds. Wychowania Katolickiego. W ramach specjalnego Tygodnia chcą oni promować dzieła wychowania oraz przypominać o roli wartości w procesie wychowawczym. Podkreślają też potrzebę kształtowania społecznej świadomości i postawy odpowiedzialności za wychowanie. Chcą zwrócić uwagę na potrzebę zapewnienia młodemu pokoleniu solidnej formacji nie tylko intelektualnej i kulturowej, ale też duchowej i chrześcijańskiej.
- Dzisiejsza szkoła zbyt często tylko kształci, a zapracowani rodzice poświęcają dzieciom zbyt mało czasu, troszcząc się przede wszystkim o zapewnienie potrzeb materialnych. Istnieje pilna potrzeba zajęcia się sprawami wychowania - uważa bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Wychowania.
Obchodzony w Polsce po raz pierwszy Tydzień Wychowania ma być nie tylko czasem modlitwy o ducha chrześcijańskiego wychowania, ale także okazją do ożywienia współpracy środowisk wychowawczych: rodziny, szkoły i Kościoła na poziomie parafii.
- Chcemy żeby obchody Tygodnia Wychowania wybrzmiały też w liturgii jako wołanie o ducha chrześcijańskiego wychowania - dodaje bp Mendyk. W tym celu zostały przygotowane specjalne materiały duszpasterskie, które dotarły do wszystkich parafii w Polsce. Dostępne są również w wersji elektronicznej na stronach internetowych wielu polskich diecezji. Bp Mendyk ma nadzieję, że spotkają się one z uznaniem i życzliwym przyjęciem.
W specjalnej teczce na Tydzień Wychowania duszpasterze znajdą m.in. sugestie do tematycznych kazań oraz propozycje modlitwy wiernych do wykorzystania podczas Mszy św. odprawianych w tygodniu 12-18 września. Ponadto otrzymają materiały pomocne w przygotowaniu konferencji dla rodziców.
Natomiast katecheci otrzymają konspekty katechez dla uczniów szkół podstawowych na temat posłuszeństwa i wdzięczności rodzicom oraz wychowawcom, a dla gimnazjalistów i młodzieży ponadgimnazjalnej nt. samowychowania.
Załączono także wybrane teksty z nauczania bł. Jana Pawła II wyjaśniające na czym polega wychowanie, a także tekst aktu zawierzenia Bogu dzieła wychowania - do odmówienia przez uczniów na zakończenie liturgii podczas Tygodnia Wychowania.
Program ten przygotowała Komisja KEP ds. Wychowania Katolickiego we współpracy z Radą Szkół Katolickich. Ma on być inspiracją dla parafii, by na swoim terenie zorganizowały różnego typu konferencje, spotkania z nauczycielami, rodzicami a także dla dzieci i młodzieży. Proponowane są Msze dla środowiska szkolnego np. zorganizowanie uroczystej inauguracji roku szkolnego w kościele parafialnym.
W sobotę 17 września planowana jest pielgrzymka dzieci i młodzieży do sanktuarium jej patrona św. Stanisława Kostki w Rostkowie w diecezji łomżyńskiej. Organizowana po raz 29. pielgrzymka w tym roku wpisuje się w organizowany po raz pierwszy Tydzień Wychowania. W archidiecezji częstochowskiej księża mają zaprosić nauczycieli i wychowawców na nabożeństwo oraz na spotkanie, które mogłoby stać się zaczątkiem duszpasterstwa nauczycieli. W diecezji legnickiej w ramach Tygodnia Wychowania promowana będzie wśród uczniów idea wolontariatu jako forma samowychowania i służby drugiemu człowiekowi. Organizatorom Tygodnia w diecezji legnickiej zależy także na dowartościowaniu tej formy wychowania jaką jest rozmowa, dlatego księża będą zachęcać rodziców do rozmów ze swoimi dziećmi. Przypominają, że według statystyk przeciętny rodzic poświęca zaledwie 7 minut dziennie na rozmowę ze swoim dzieckiem.
Tydzień temu w kościołach w całej Polsce odczytywany był list pasterski Episkopatu poprzedzający I Tydzień Wychowania. Episkopat zachęca "wszystkich, którym nie pozostaje obojętna sprawa kształtowania serc dzieci i młodzieży" do wspólnego przeżycia Tygodnia Wychowania. Rozpocznie się on w poniedziałek 12 września, a zakończy w niedzielę 18 września, kiedy w Kościele przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży.
Polscy biskupi apelują w liście do katolików i ludzi dobrej woli o troskę o pełny rozwój człowieka i przestrzegają przed niebezpieczeństwem "jednostronnego kształcenia pod presją współczesnej cywilizacji zdominowanej przez technikę i prawa rynku".
Jednocześnie podkreślają, że człowiek, "aby stać się tym, kim powinien ostatecznie być, koniecznie potrzebuje wychowania oraz kochających i wymagających zarazem wychowawców. "W wychowaniu bowiem chodzi właśnie o to, aby człowiek stawał się bardziej człowiekiem" - przypominają słowa Jana Pawła II wypowiedziane 2 czerwca 1980 r. w paryskiej siedzibie UNESCO.
Skomentuj artykuł