Tylko 48 proc. Polaków dobrze ocenia Kościół wg badań CBOS. To spadek w porównaniu do czerwca

Tylko 48 proc. Polaków dobrze ocenia Kościół wg badań CBOS. To spadek w porównaniu do czerwca
(fot. VanveenJF / Unsplash)
2 lata temu
KAI / sz

Badania w czerwcu były nadzwyczaj pozytywne pomimo ostatnich wydarzeń. Był to jednak chwilowy wzrost. Grono krytyków rośnie.

Czerwcowa poprawa opinii o Kościele rzymskokatolickim okazała się tymczasowa - w lipcu notowania tej instytucji ponownie się pogorszyły - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia niespełna połowa badanych (48%, od czerwca spadek o 5 punktów procentowych), a blisko dwie piąte (38%, wzrost o 4 punkty) ją krytykuje.

 

Pozytywnie o Kościele częściej niż przeciętnie wypowiadają się ludzie bardziej zaangażowani w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczący w nich kilkakrotnie w tygodniu, a także deklarujący prawicowe poglądy polityczne i zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych na PiS. Częściej są to również starsi respondenci (mający 55 lat i więcej), najsłabiej wykształceni i mieszkający na wsi.

Natomiast głosy krytyki przeważają nad aprobatą wśród osób nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to sporadycznie, identyfikujących się z lewicą lub politycznym centrum, mających wyższe wykształcenie, mieszkańców średnich i największych miast oraz badanych w wieku 25-44 lat. Wyraźną przewagę ocen złych nad dobrymi obserwujemy ponadto w elektoratach: Wiosny, Platformy Obywatelskiej i PSL.

"O ile w czerwcu wydawało się, że opinie o Kościele będą wracać do poprzedniego poziomu po tym, jak w maju nastąpiło ich znaczne pogorszenie, o tyle w lipcu obserwujemy kolejną falę krytycyzmu wobec tej instytucji" - zauważa CBOS.

Z najnowszych badań wynika także, że w ciągu ostatniego miesiąca obniżyły się notowania obu izb parlamentu, zwłaszcza izby wyższej. Nieco gorzej niż w czerwcu oceniana jest także prezydentura Andrzeja Dudy.

Obecnie pracę posłów ocenia pozytywnie blisko jedna trzecia Polaków (32%, od czerwca spadek o 3 punkty procentowe) i taki sam odsetek (32%, spadek o 4 punkty) wypowiada się z aprobatą o pracy senatorów. Niezadowoleni z działalności izby niższej parlamentu stanowią niemal połowę badanych (49%), a izby wyższej - ponad dwie piąte (42%, wzrost o 4 punkty).

Nieco gorsze niż przed miesiącem są notowania głowy państwa. W lipcu zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża niespełna sześciu na dziesięciu badanych (58%, od czerwca spadek o 2 punkty procentowe), natomiast negatywnie wypowiada się o niej niemal co trzeci (31%, wzrost o 2 punkty).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (350) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 lipca na liczącej 1120 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tylko 48 proc. Polaków dobrze ocenia Kościół wg badań CBOS. To spadek w porównaniu do czerwca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.