Tysiące Lizbończyków uczciły św. Antoniego

Tysiące Lizbończyków uczciły św. Antoniego
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Tysiące mieszkańców Lizbony wzięło udział w poniedziałek w uroczystej Mszy św. w katedrze w dniu wspomnienia św. Antoniego, a także w procesji ulicami portugalskiej stolicy.

Przewodzący ceremonii kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente przypomniał, że czczony na całym świecie jako "święty z Padwy" Antoni był Portugalczykiem pochodzącym z Lizbony.

Hierarcha odnotował, że w dalszym ciągu prowadzone są liczne studia nad życiem świętego. Kard. Clemente ujawnił, że władze portugalskiej stolicy i miejscowego Kościoła katolickiego porozumiały się w czerwcu br. w sprawie utworzenia jednostki naukowej badającej życie i działalność świętego Antoniego. - Nawiązanie tej współpracy zbiegło się doskonale w czasie z 70. rocznicą ogłoszenia tegoż świętego Doktorem Kościoła. Podjęta przed siedmioma dekadami decyzja włączyła naszego rodaka w bardzo wąski krąg mężczyzn i kobiet uznanych za prawdziwych naśladowców chrześcijańskiej myśli, teologii, etyki oraz duchowości - powiedział kard. Clemente.

Święty Antoni urodził się w Lizbonie w 1195 r. jako Fernando Martins de Bulhões,. Jako nastolatek wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna, a następnie do franciszkanów, z którymi związał się do swojej śmierci w Padwie. Zmarły 13 czerwca 1231 r. w opinii świętości Portugalczyk był wziętym kaznodzieją i spowiednikiem. Jego proces kanonizacyjny był najkrótszym w historii Kościoła katolickiego. Antoni został ogłoszony świętym w zaledwie 352 dni po śmierci.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiące Lizbończyków uczciły św. Antoniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.