Tysiące rolników na Dożynkach Jasnogórskich

Tysiące rolników na Dożynkach Jasnogórskich
(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
KAI / slo

Na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczystości Dożynek Jasnogórskich. Do Częstochowy przybyły tysiące rolników, by uczestniczyć w tradycyjnym rolniczym święcie dziękczynienia za zebrane plony.

Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

W trakcie Eucharystii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poświęci płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju. Dożynkowe wieńce wykonane zostały z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców. Często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń.

Co roku w tradycyjnych dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi. Obecni są także przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na czele.

DEON.PL POLECA

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie zorganizowano w 1982 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiące rolników na Dożynkach Jasnogórskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.