U progu Wielkiego Postu obnażamy swój grzech

U progu Wielkiego Postu obnażamy swój grzech
(fot. Chrisiek / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
KAI / ptt

"U progu Wielkiego Postu stajemy przed Bogiem bogatym w miłosierdzie, aby obnażyć swoją słabość, swoją niekonsekwencję, swój grzech" - mówił bp Piotr Libera w Środę Popielcową w katedrze płockiej. W trakcie liturgii odbył się tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem.

W homilii bp Libera przekonywał, że Bóg jest blisko ludzi - nie jest Bogiem odległym, tak jak pogańscy bogowie, ale Ojcem świata i Ojcem wielkiej rodziny ludzkiej. "U progu Wielkiego Postu stajemy przed Ojcem Miłosierdzia, przed Bogiem bogatym w miłosierdzie, aby obnażyć swoją słabość, swoją niekonsekwencję, swój grzech" - mówił biskup płocki.

Dodawał, że bez Bożego miłosierdzia nie ma sensu jakakolwiek próba nawrócenia, nie ma możliwości naprawy, nie ma sensu post, modlitwa, jałmużna. Dobre przeżycie Wielkiego Postu "polega na umiłowaniu Bożego miłosierdzia". Ojciec Miłosierdzia jest otwarty na pojednanie, na przyjęcie grzesznika - stale czeka na syna marnotrawnego.

Mówiąc o poście bp Libera wskazywał, że post jest wyzbyciem się chęci przyjemności, radości używania - jest "modlitwą ciała". A pościć można na wiele sposobów, na przykład odmawiając sobie "otyłość informacyjnej", która jest efektem generowania ogromnych ilości informacji.

DEON.PL POLECA

"Nasze smartfony, tablety, laptopy, facebooki generują każdego dnia w skali globalnej miliardy gigabajtów danych. Czy są nam one wszystkie potrzebne? Czy stajemy się przez nie lepsi? Czy przez nie lepiej rozumiemy to, co się wokół nas dzieje?" - pytał bp Libera.

W czasie Eucharystii odbył się tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem, na znak rozpoczęcia w Kościele okresu Wielkiego Postu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

U progu Wielkiego Postu obnażamy swój grzech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.