UE powinna wspomagać plan pokojowy w Syrii

UE powinna wspomagać plan pokojowy w Syrii
(fot. PAP/EPA/ULAS YUNUS TOSUN)
KAI / ptsj

Syryjskokatolicki patriarcha Antiochii Ignacy Józef III Younan zaapelował do Unii Europejskiej o nową politykę wobec Syrii. W rozmowie z Radiem Watykańskim rezydujący w Bejrucie patriarcha przyznał, że obecna postawa Zachodu wobec rządu syryjskiego bardzo go niepokoi. Jego zdaniem, rozwiązanie wojny domowej można znaleźć tylko angażując rząd w Damaszku.

"Już pora, aby Unia Europejska podjęła odważną decyzję i wysunęła się na pierwszą linię gdy idzie o pojednanie w kraju" - stwierdził patriarcha. Jego zdaniem, wbrew temu, co myśli wielu ludzi, w syryjskiej wojnie domowej nie idzie o "rewolucję na rzecz demokracji", lecz o sprzeczne interesy mocarstw światowych i regionalnych.

Ignacy Józef III Younan uważa, że wojna w Syrii jest “sterowana z zewnątrz". Jego zdaniem aktywne również w Syrii terrorystyczne Państwo Islamskie (IS) rozumie tylko język wojny. To ugrupowanie realizuje "nienormalny plan" i interpretuje islam według własnej woli. Bojownicy IS nie mają litości w stosunku do chrześcijan i stawiają sobie za cel ich prześladowanie.

Jednocześnie patriarcha przypomniał, że już przed podbojem przez Państwo Islamskie w miastach wschodniej Syrii przez niemal cztery lata trwały antychrześcijańskie działania islamistów.

Jednak chrześcijanie w Syrii nie dali się zastraszyć i z większą mocą głosili orędzie Ewangelii - pokój i tolerancję i zwracali uwagę, że przemocy nie wolno nigdy stosować "w imię Boże".

"W celu rozwiązania problemu w Iraku i Syrii teraz bardziej niż kiedykolwiek dotąd potrzebny jest język dialogu i pojednania" - podkreślił patriarcha Younan. Ważną rolę w tym procesie przypisuje papieżowi Franciszkowi, który swoimi wypowiedziami i modlitwą pokazuje, jak bardzo zależy mu na pokoju w tej części świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE powinna wspomagać plan pokojowy w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.