Ukazał się przewodnik po Watykanie po arabsku

Ukazał się przewodnik po Watykanie po arabsku
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Nakładem watykańskiego wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana (LEV) ukazał się przewodnik turystyczny po Watykanie w języku arabskim. Jego autorem jest emerytowany nuncjusz apostolski m.in. w Turcji i Austrii abp Edmond Y. Farhat, który napisał go z myślą o turystach arabskojęzycznych, przybywających codziennie do Watykanu.

Książka zawiera wiadomości nie tylko o zabytkach artystycznych i architektonicznych bazyliki św. Piotra, Muzeów Watykańskich czy o pięknie Ogrodów Watykańskich, lecz także podstawowe dane o strukturze i organizacji Stolicy Apostolskiej oraz Państwa Watykańskiego. Przewodnik zostanie zaprezentowany 20 maja w Rzymie.

Arcybiskup Edmond Y. Farhat pochodzi z rodziny katolików maronickich. Urodził się 20 maja 1933 (a więc za kilka dni skończy 82 lata) w miejscowości Ain Kfaa w Libanie, gdzie jego rodzina zamieszkuje od wieków. Święcenia kapłańskie przyjął 28 marca 1959 z rąk ówczesnego maronickiego patriarchy Antiochii kard. Paula-Pierre’a Méouchiego (zresztą pierwszego kardynała maronickiego). Po studiach teologicznych, filozoficznych i w zakresie prawa kanonicznego w Paryżu i Rzymie uzyskał doktorat z teologii. W latach 1967-89 pracował w Sekretariacie Synodów Biskupów w Rzymie, m.in. jako podsekretarz. W latach 1970-1989 był profesorem prawa islamskiego na państwowym uniwersytecie w Sassari we Włoszech.

26 sierpnia 1989 Jan Paweł II mianował go pronuncjuszem apostolskim w Tunezji i Algierii oraz delegatem apostolskim w Libii, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Byblus i 20 października tego roku osobiście udzielił mu sakry (razem m.in. z abp. Józefem Kowalczykiem, obecnym prymasem Polski-seniorem). Stamtąd papież przeniósł go 26 lipca 1995 na stanowisko nuncjusza w Słowenii i Macedonii. Pełniąc ten urząd pośredniczył w nawiązaniu stosunków między Zakonem Maltańskim a Słowenią. Od 11 grudnia 2001 był nuncjuszem apostolskim w Turcji i Turkmenistanie, a od 26 lipca 2005 - w Austrii. 14 stycznia 2009, w wieku 75,5 roku, przeszedł na emeryturę.

Abp Farhat jest cenionym znawcą Bliskiego Wschodu. Gdy był nuncjuszem w Turcji, opowiadał się za przyjęciem tego kraju w struktury Unii Europejskiej, jednocześnie ostro krytykując ograniczanie wolności religijnej w tym formalnie świeckim kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukazał się przewodnik po Watykanie po arabsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.