Ukraina: 3 zadania na drodze do normalizacji

Ukraina: 3 zadania na drodze do normalizacji
(fot. EPA/Robert Ghemnt)
KAI / drr

Rozwiązanie wyłącznie drogą pokojową i prawną, niepoddawanie się emocjom oraz terminowe, zgodne z ustawodawstwem krajowym, uporządkowanie obchodzenia się z bronią i jej posiadania - to główne zadania, stojące przed społeczeństwem i władzami Ukrainy aby rozwiązać obecną sytuację polityczną w kraju. Przedstawiła je Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) w oświadczeniu ogłoszonym 24 marca w Kijowie. Podkreśliła, że należy przy tym uwzględniać wyzwania wewnętrzne i zewnętrzne, związane z tą sytuacją.

Rada jeszcze raz zapewniła, że opowiada się wyłącznie za pokojowym i zgodnym z prawem uregulowaniem sytuacji istniejącej w kraju oraz potwierdziła wierność zasadom, przedstawionym w kilku wcześniejszych oświadczeniach i dokumentach z okresu grudzień 2013-marzec 2014.

Pozytywnie oceniono stabilizację sytuacji wewnętrznej i podejmowane w tym celu działania obecnych władz. Ponownie wezwano wszystkich obywateli do nieulegania emocjom i do sumiennego wypełniania swych obowiązków służbowych i obywatelskich, bezwzględnego przestrzegania ustawodawstwa ukraińskiego, a urzędników państwowych dodatkowo - do moralnego obowiązku przestrzegania złożonej przez nich przysięgi. "Jest to szczególnie ważne z uwagi na pochodzące z zewnątrz zagrożenie integralności terytorialnej Ukrainy w granicach wyznaczonych przez konstytucję kraju" - podkreśla oświadczenie.

Przywódcy religijni wezwali władze i ludność do szybkiego uporządkowania, "zgodnie z przepisami naszego państwa, zasad obchodzenia się z bronią i posiadania jej". Należy bezwzględnie stosować sankcje prawne za złamanie tych zasad, niezależnie od zasług osoby, która się tego dopuściła i powodów nielegalnego posiadania broni. Chodzi przecież o wyraźne zagrożenie takich najwyższych wartości, jak życie i zdrowie ludzi oraz bezpieczeństwo narodowe. "Ci, którzy czują się wezwani i gotowi do obrony ojczyzny, zgodnie ze swymi przekonaniami religijnymi, z bronią w ręku, mają obecnie wszelkie sposoby prawne, aby spełnić to szlachetne powołanie" - stwierdzili autorzy dokumentu.

DEON.PL POLECA

Na zakończenie wyrazili przekonanie, że "dalsza konsolidacja działań władz i obywateli na gruncie wymienionych wyżej zasad i poszanowania podstawowych praw człowieka przyczynią się do solidarności całego narodu Ukrainy, do wzmocnienia porządku konstytucyjnego, wyjścia naszego kraju z kryzysu w stosunkach z Rosją oraz do zachowania integralności terytorialnej naszej ojczyzny".

Oświadczenie podpisał przewodniczący WRKiOR, tymczasowy zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Onufry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: 3 zadania na drodze do normalizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.