Ukraina: abp Szewczuk wzywa do umacniania tożsamości i dumy narodowej

Ukraina: abp Szewczuk wzywa do umacniania tożsamości i dumy narodowej
(fot. YouTube / Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza)
KAI / ml

Kochajmy, kupujmy i troszczmy się o swoje, posługujmy się ojczystym językiem ukraińskim i zróbmy wszystko, aby nasze państwo umacniało się i rozwijało. Z takim wezwaniem zwrócił się do swych rodaków zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk w orędziu na Dzień Niepodległości Ukrainy, przypadający 24 sierpnia.

Z tej okazji w Kijowie odbyła się także międzyreligijna modlitwa za ojczyznę z udziałem głów różnych wyznań i religii oraz prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego i jego małżonki.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki zachęcił Ukraińców, aby w tym roku, obchodząc święto narodowe, skupili się szczególnie na trzech słowach: wdzięczność, pamięć i praca.

Nawiązując do pierwszego pojęcia, autor przesłania podkreślił, że w tym „dniu naszej wolności, suwerenności, woli życia w wolnym państwie” należy dziękować Panu Bogu za „dar wolności dla Kościoła i narodu, za dar odrodzenia naszego państwa, które też jest darem Bożym”. Trzeba również dziękować tym, którzy własną krwią „bronią życia i przyszłości [kraju]”, a więc żołnierzom, wolontariuszom i tym wszystkim, „którzy umożliwiają istnienie, życie i rozwój wolnej i niepodległej Ukrainy”.

Z kolei słowo „pamięć” przywołuje fakt, iż „nasze państwo należy do najstarszych w Europie”, a jego państwowość wielokrotnie „usiłowano nam zabrać” – stwierdził arcybiskup. Przypomniał, że były czasy, gdy naród ukraiński żył wprawdzie na swojej ziemi, ale w obcych krajach. Dlatego dzisiaj należy pamiętać i wspominać tych, którzy w ciągu wieków walczyli i ginęli w imię stworzenia, umocnienia i utwierdzenia wolnego i niepodległego Państwa Ukraińskiego.

Dotyczy to także, a nawet szczególnie tych, którzy cierpieli z tego powodu w czasach komunizmu: dysydentów, „sześćdziesiątników” [pokolenie intelektualistów i polityków ukraińskich przełomu lat 60. i 70. XX w., pozostających w opozycji do ówczesnych władz i ideologii sowieckiej – KAI] i wszystkich, którzy swą działalnością intelektualną i kulturalną wywalczyli prawo do istnienia kultury, języka i sztuki ukraińskiej, a więc tego wszystkiego, co uważamy za bogactwo i fundament naszej tożsamości – podkreślił zwierzchnik UKGK.

Wreszcie zwrócił uwagę, że dziś, „aby dobrze obchodzić to święto, trzeba razem pracować na rzecz niepodległego Państwa Ukraińskiego” niezależnie od tego, kto jaki zawód wykonuje i kim jest, także poza granicami kraju. „Pamiętajmy o Ukrainie” – zaapelował autor orędzia. Wezwał do modlitwy, aby „Pan Bóg strzegł naszego kraju, aby obdarzył go wolnością, abyśmy mogli wygrać wojnę, pokonać epidemię oraz cieszyć się wspólnie naszą wolnością i niepodległością”. Swoje przesłanie zakończył słowami hymnu religijnego „Boże wielki, jedyny, zachowaj nam Ukrainę!”.

W przededniu święta, w niedzielę 23 sierpnia arcybiskup większy w czasie liturgii w Kijowie wygłosił kazanie, w którym zachęcił do wzajemnego przebaczenia. „Jesteśmy wezwani do okazywania miłosierdzia innym ludziom nie ze względu na ich dobre uczynki ani za ich gotowość do zwrócenia nam czegoś, ale w imię Boże, w imię tego przebaczenia, które wcześniej otrzymaliśmy od naszego Ojca w niebie” – powiedział kaznodzieja.

Zauważył, że czytany w tym dniu fragment Ewangelii wyjaśnia nam, czym jest Królestwo Niebieskie, „o którym mówimy w Modlitwie Pańskiej: «Przyjdź, Królestwo Twoje». Jesteśmy wezwani do szerzenia tego Królestwa tu, na ziemi”. Według mówcy oznacza ono „nowy rodzaj stosunków, opartych na określonym stosunku Boga do człowieka”. Inaczej mówiąc, tak jak Bóg odnosi się do człowieka, tak samo ludzie powinni odnosić się do siebie nawzajem – oświadczył abp Szewczuk. Życzył, aby „dzisiejsza Ewangelia otworzyła prawdę o każdym z nas, gdyż żaden człowiek nie może zawinić przed nami aż tak bardzo, jak wiele otrzymaliśmy od Boga Jego miłości i miłosierdzia”.

„Aby w tym miłosierdziu żyć i trwać, trzeba się z nim dzielić. Ten, kto się dzieli, otrzymuje, ten, kto oddaje, przyjmuje. Ten, kto okazuje miłosierdzie innym, sam jest w stanie przyjąć i zachować w sobie miłosierdzie Boże” – zakończył swe rozważania zwierzchnik UKGK.

Dzień Niepodległości Ukrainy jest obchodzony 24 sierpnia na pamiątkę uchwalenia w tym dniu w 1991 Deklaracji Niepodległości przez Radę Najwyższą ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Uważany jest za datę narodzin współczesnej Ukrainy. Natomiast 1 grudnia tegoż roku 1991 w ogólnonarodowym referendum mieszkańcy kraju potwierdzili wolę utworzenia własnego suwerennego państwa. A uchwałę „w sprawie Dnia Niepodległości Ukrainy” Rada Najwyższa przyjęła 20 lutego 1992 i od tamtego roku jest on obchodzony jako święto narodowe i państwowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: abp Szewczuk wzywa do umacniania tożsamości i dumy narodowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.