Ukraina: kijowscy katolicy domagają się zwrotu kościoła

Ukraina: kijowscy katolicy domagają się zwrotu kościoła
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Katolicy kijowscy od wielu lat chcą odzyskać należący niegdyś do nich stołeczny kościół św. Mikołaja. W tej intencji w niedzielę 30 czerwca biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki odprawił Mszę świętą w mocno zrujnowanej świątyni, służącej dotychczas jako Dom Muzyki Organowej.

W kazaniu biskup zwrócił uwagę, że każdy człowiek otrzymał czas z odpowiednim przeznaczeniem, a także na podejmowanie decyzji przez odpowiednie osoby. Odnosząc to do niezwróconego ciągle jeszcze kościoła, powiedział: "Konsekwencją tych decyzji i działań jest stan i wygląd świątyni, jaki mamy dzisiaj".

Świątynia znajduje się w opłakanym stanie i wymaga generalnego remontu. Parafia nie może jednak przeprowadzić niezbędnych prac, ponieważ władze Kijowa od lat odmawiają zwrotu budynku prawowitemu właścicielowi. Kilka razy w tygodniu odbywają się w nim koncerty organowe, a obiekt pozostaje zamknięty dla wiernych, którzy chcieliby w ciągu dnia wejść do niego na chwilę modlitwy. Msze i nabożeństwa w kościele odbywają się głównie w niedziele i święta, a w niektóre dni z powodu koncertów odprawiane są w piwnicy.

DEON.PL POLECA

W maju tego roku od budowli urwała się i spadła ponad stukilogramowa kamienna część fasady, a z każdym rokiem stan budynku pogarsza się.

W rozmowie z katolickim portalem credo.pro bp Krywicki powiedział: "Ponad 20 lat wspólnota rzymskokatolicka apeluje do władz państwowych o zwrócenie kościoła św. Mikołaja jej prawowitemu właścicielowi - wspólnocie religijnej Kościoła katolickiego. Przez cały ten czas co roku słyszymy tę samą odpowiedź: «Nie ma miejsca, dokąd można by przenieść salę organową i pomieszczenia dla prób. Jak tylko się pojawi, natychmiast zwrócimy wam kościół». I tak to trwa już od 27 lat".

Prezydent Polski Andrzej Duda także apelował do władz ukraińskich o zwrócenie kościoła podczas swojej wizyty do Kijowa w grudniu 2015 roku.

Neogotycki kościół św. Mikołaja w Kijowie powstał w latach 1899-1909. W 1936 roku władze sowieckie zamknęły i przeznaczyły na magazyn. W 1978 na mocy uchwały Rady Ministrów Ukraińskiej SRR budynek kościoła przekazano na potrzeby koncertowe. Obecnie w dawnej świątyni mieści się sala koncertowa Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz jako świątynia dla kijowskiej parafii św. Mikołaja. Budynek od dziesięcioleci nie był remontowany. Pod jego fundamentami przebiega tunel drugiej linii kijowskiego metra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: kijowscy katolicy domagają się zwrotu kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.