Polską aplikacją modlitewną zainteresował się Kościół na Ukrainie. Powstanie podobna dla grekokatolików

Polską aplikacją modlitewną zainteresował się Kościół na Ukrainie. Powstanie podobna dla grekokatolików
(fot. depositphotos.com / Modlitwa w drodze)
Logo źródła: Modlitwa w Drodze Elwira Ginalska / Vitaliy Osmolovskyy SJ

"Nie spodziewałem się tego, ale relacje są bardzo pozytywne" - mówi odpowiedzialny za projekt jezuita, o. Vitaliy Osmolovskyy.

Elwira Ginalska, Modlitwa w drodze: Jak wyglądają relacje rzymskich katolików i grekokatolików na Ukrainie?

o. Vitaliy Osmolovskyy SJ: W tym pytaniu należy pamiętać, że mamy jeden kościół katolicki w którym są 24 ryty.  Niestety nie każdy to rozumie. Dlatego Towarzystwo Jezusowe na Ukrainie (gdzie są dwa ryty) stara się pracować i koncentrować na tym, co nas łączy. Większość naszych księży to biritualiści. Staramy się pracować tam, gdzie Bóg nas posyła, zamiast kierować się indywidualnymi "preferencjami i poglądami" osób.

Na Ukrainie są dwa ryty katolickie, rzymsko i grekokatolicki. Relacje pomiędzy wiernymi wyglądają na przyjazne, otwarte. Jest dużo współpracy pomiędzy wiernymi (wspólne nabożeństwa, pielgrzymki i wyjazdy).

DEON.PL POLECA

Ilu jest grekokatolików, a ilu rzymskich katolików na Ukrainie?

Dane statystyczne za 2018 rok wskazują, że kościół prawosławny stanowi na Ukrainie 67,3%, kościół rzymsko katolicki 0,8%, natomiast kościół grekokatolicki 9,4%. [LINK>>]

Z tego co wiem, iMolytva, to była Twoja inicjatywa. Czy możesz opowiedzieć skąd pomysł?  Czym zajmujecie się na Ukrainie?

Już od jakiegoś czasu było pragnienie, żeby zrobić projekt iMolytva (odpowiednik Pray as You go), żeby dać ludziom możliwość na nowo odkrywać Jezusa, Ewangelię oraz jezuicką duchowość. Czyli jeszcze jeden nowy sposob i możliwość dotarcia do ludzi przez świat internetu. Towarzystwo Jezusowe na Ukrainie zajmuje się pracą socjalną (JRS - Posługa dla Uchodźców), prowadzi dom rekolekcyjny (Ćwiczenia Duchowe), kierownictwo duchowe, jest zaangażowane w pracę akademicką (uniwersytet, seminaria duchowe), w prowadzenie parafii oraz pracę w akademii liderów, kapelanię wojskową i sport.

Kim są autorzy rozważań iMolytvy i lektorzy? Jak znaleźliście współpracowników?

Ludzie, którzy współpracują przy projekcie iMolytva, przede wszystkim są z naszych środowisk. Większość z nich pomaga przy dawaniu Ćwiczeń duchowych i jest zaangażowana w nasze jezuickie projekty. Zdecydowana większość to są osoby świeckie, kobiety które mieszkają poza krajem, ale bardzo chcą pomagać i wspierać ukraiński projekt iMolytva.

Jaki jest cel iMolytvy?

Celem jest skierowanie człowieka na osobisty kontakt z Bogiem, żeby mógł wzrastać w tej relacji, bezpośrednio się komunikować i dyskutować z Nim. A po doświadczeniu prawdziwego żywego Boga w życiu, inspirować innych.

Jakie są reakcje ludzi na pojawienie się iMolytvy?

Nie spodziewałem się tego, ale relacje są bardzo pozytywne. Dużo osób oferuje swoją pomoc, modli się za projekt, czeka na aplikację. Są bardzo wdzięczni Jezuitom za taką możliwość modlitwy i doświadczenia Boga.

***

iMolytva to strona internetowa z codziennym komentarzem do Ewangelii dla osób posługujących się językiem ukraińskim. To odpowiednik "Modlitwy w drodze", owoc pracy jezuitów i ich współpracowników w Polsce i na Ukrainie. W większości rozważania są pisane za granicą (Hiszpania, Irak, Włochy), a nagrywane i montowane w Polsce.

Strona imolytva.org jest dedykowana zarówno dla grekokatolików, jak i katolików i każdego, kto chce odnaleźć powiązania pomiędzy Ewangelią a swoim prywatnym życiem.

Rozważania iMolytva znajdziecie na https://imolytva.org/ . Prosimy o pomoc w dotarciu do szerokiego grona odbiorców - podajcie dalej do swoich znajomych na Ukrainie!

Polską aplikacją modlitewną zainteresował się Kościół na Ukrainie. Powstanie podobna dla grekokatolików - zdjęcie w treści artykułu

Inne wersje językowe:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Polską aplikacją modlitewną zainteresował się Kościół na Ukrainie. Powstanie podobna dla grekokatolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.