Ulicami Częstochowy przejdzie Marsz Nadziei

KAI / drr

Będzie radośnie, głośno od szkockiej muzyki, a dominującym kolorem będzie żółty. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej w najbliższy piątek, 19 kwietnia, już po raz 9. organizuje w Częstochowie Marsz Nadziei, który w ramach kampanii "Pola Nadziei" promuje wiedzę o opiece hospicyjnej.

- Całe wydarzenie ma przede wszystkim dać nadzieję podopiecznym hospicjum, że nie są sami i mogą liczyć nie tylko na pomoc medyczną, ale również na innych, którzy poprzez udział w Marszu Nadziei wspierają ich w trudnych chwilach życia - powiedział Grzegorz Nienartowicz, koordynator kampanii Pola Nadziei, z której wywodzi się "żonkilowy marsz". Dodał, że spotkanie w centrum Częstochowy to możliwość uzyskania informacji o opiece hospicyjnej, porozmawiania z ludźmi, którzy na co dzień pomagają w hospicjum i zachęta do tego, by zaangażować się w wolontariat. - Wszystko po to, żeby więcej wiedzieć, żeby łamać stereotypy, bo ludzie nadal boją się hospicjum - powiedział Nienartowicz.

Marsz Nadziei organizowany jest także, aby pokazać, że choroba nowotworowa to nie "koniec świata", a hospicjum to miejsce nie tylko bólu, cierpienia i umierania. - Trzeba pokazywać i promować właśnie poprzez takie Marsze Nadziei, że opieka hospicyjna jest bardzo potrzebna. Nie należy się tego obawiać, bo hospicjum to miejsce tętniące życiem, pełne radości. My wspieramy, pomagamy i przede wszystkim dajemy nadzieję - podkreślił koordynator kampanii "Pola Nadziei".

Marsze Nadziei zrodziły się w Szkocji. To tam obsadzano pola żonkilami, zwane polami nadziei. Grzegorz Nienartowicz przypomina, że ten żółty kwiat jest symbolem nadziei, stąd prośba organizatora o żółty strój i zabranie ze sobą żonkili na piątkowy marsz.

Organizatorzy zapraszają na plac Biegańskiego już o godz. 10.00. Przez godzinę, zanim wyruszy marsz, odbędzie się "happening medyczny" podczas, którego będzie można porozmawiać z lekarzami i np. zmierzyć sobie ciśnienie.

Barwny Marsz Nadziei przejdzie Alejami Najświętszej Maryi Panny i zakończy się na błoniach jasnogórskich. Spotkaniu towarzyszyć będą różne występy artystyczne przygotowane przez młodzież szkolną z archidiecezji częstochowskiej.

W najbliższą niedzielę przy kościołach arch. częstochowskiej odbędzie się również zbiórka pieniędzy na hospicjum w Częstochowie, które stacjonarnie opiekuje się 15 dzieci. Natomiast opiekę domową zapewnia ponad czterystu pacjentom w różnym wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ulicami Częstochowy przejdzie Marsz Nadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.