"Upominamy się w MEN o zapis o lekcjach religii"

"Upominamy się w MEN o zapis o lekcjach religii"
KAI / wm

Uznajemy dobre intencje Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale chcemy zapisu w rozporządzeniu o ramowym programie nauczania o lekcjach religii - powiedział KAI bp Marek Mendyk. Minister Krystyna Szumilas zapewniła bowiem w liście do Episkopatu oraz w mediach, że zasady prowadzenia i finansowania lekcji religii w szkołach nie ulegną zmianie, czyli są one obowiązkowe od chwili deklaracji uczestnictwa w nich oraz finansowane z budżetu, a nie przez samorządy.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że obecnie trwa wymiana korespondencji między Episkopatem a Ministerstwem. - Upominamy się, by zapis o lekcjach religii był wyraźny i czytelny zarówno dla samorządów, jak i dla dyrektorów szkół - podkreślił, dodając, że biskupi uważają, że wyjaśnienie MEN - które pojawiło się także na stronie internetowej ministerstwa - ujawnia dobre intencje prawodawcy, jednak potrzebny jest wyraźny zapis w rozporządzeniu, by podmioty odpowiedzialne nie miały wątpliwości.

DEON.PL POLECA

Biskupi rozmawiali też o nauce religii w kontekście nowelizacji ustawy o obowiązku szkolnym. Sześciolatki pójdą do pierwszej klasy dopiero w 2014 roku, więc kwestia I Komunii św. - czy będzie ona w drugiej czy trzeciej klasie - pozostaje jeszcze otwarta. Ważne jest jednak, by nie rozbijać wspólnoty klasowej w przypadku klas, w których są młodsze i starsze dzieci - wszystkie powinny przystąpić do I Komunii w tym samym czasie.

Bp Mendyk zwrócił uwagę, że zostały już przygotowane nowe podręczniki i programy nauczania religii zgodnie z nowym programem nauczania uwzględniającym sześcioletnie dzieci w pierwszej klasie. By nie marnować ogromu pracy autorów, biskupi postanowili, że w klasach IV-VI zostaną wprowadzone nowe podręczniki i programy, a w klasach I-III jeszcze przez dwa lata pozostaną bez zmian.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Upominamy się w MEN o zapis o lekcjach religii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.