Uroczystość św. Wojciecha. Czy obowiązuje dziś post?

Uroczystość św. Wojciecha. Czy obowiązuje dziś post?
Fot. depositphotos.com
3 tygodnie temu
misyjne.pl / kb

23 kwietnia w polskim Kościele obchodzona jest uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

Z uwagi, że święto wypada w piątek, nasuwa się pytanie czy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

"Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego)."

Ponieważ w dniu 23 kwietnia Kościół w Polsce obchodzi liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, dlatego w Polsce w piątek 23 kwietnia 2021 r. nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę.

W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.

Źródło: misyjne.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Uroczystość św. Wojciecha. Czy obowiązuje dziś post?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.