Uroczystości Bożego Miłosierdzia na świecie
Kilkanaście tysięcy wiernych z całych Filipin przybyło na wyspę Mindanao, gdzie znajduje się największa w Azji figura Pana Jezusa Miłosiernego. U jej stóp o świcie sprawowano Eucharystię. Obchody zainicjowała rozpoczęta w Wielki Piątek nowenna do Bożego Miłosierdzia. "Najmocniejszym akcentem święta były oblężone przez wiernych konfesjonały" - mówi rektor sanktuarium w El Salvador, ks. Jan Migacz MIC.
- W ciągu ostatniego tygodnia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybywały naprawdę wielkie rzesze pielgrzymów, głównie po to, by skorzystać z sakramentu pojednania. Sami byśmy sobie z tym nie poradzili, ale pomogli nam kapłani z okolicy, w tym pracujący od lat na Filipinach sercanie. Muszę przyznać, że były to mocne spowiedzi, powroty do Boga po latach. Na Filipinach brakuje księży, są często przeciążeni obowiązkami i nie mają kiedy usiąść do konfesjonału. Spowiadaliśmy również w nocy - opowiada pracujący na Mindanao misjonarz ze Zgromadzenia Księży Marianów.
Eucharystię w Święto Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się o świcie. O godz. 4:30 przewodniczył jej miejscowy ordynariusz abp Antonio Ledesma. W homilii nawiązał do tragedii, która w grudniu ubiegłego roku dotknęła tę filipińską wyspę. W wyniku tropikalnego tajfunu zginęło wówczas kilka tysięcy ludzi, a wielu straciło dach nad głową i wciąż mieszka w centrach ewakuacyjnych. - Biskup mówił w takim duchu, by nam pokazać, że mimo tej tragedii Bóg dotyka ludzkich serc, pomagając wydostać się także z psychicznego uciemiężenia. Wskazał, że Bóg działa przez ludzi. Przytoczył przykłady ofiar tajfunu, które pokonały swą desperację i zrezygnowały z planowanego samobójstwa po tym, jak doświadczyły ludzkiej życzliwości - mówi ks. Migacz.
Jeszcze przed świętem Bożego Miłosierdzia do sanktuarium w El Salvador pielgrzymowały ofiary tajfunu. Ludzie ci przybyli, by dziękować Bogu za ocalenie. - Siedzieliśmy na dachu domu sąsiadów i przez kilka godzin non stop odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W naszej okolicy przeżyły tylko dwie rodziny. Straciliśmy wszystko, dom i to, co mieliśmy, ale żyjemy - wspomina jeden z mężczyzn, którego rodzina się uratowała.
Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego rozwija się na Filipinach dynamicznie od czasów drugiej wojny światowej. Stało się tak za sprawą obrazków drukowanych przez księży marianów w Narodowym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge w USA, które amerykańscy żołnierze zabrali ze sobą na Daleki Wschód. Kolejnymi misjonarzami byli filipińscy emigranci do USA, którzy przesyłali najbliższym nie tylko zarobione pieniądze, ale i materiały dotyczące Bożego Miłosierdzia.
Polscy misjonarze są także pionierami w krzewieniu kultu Bożego Miłosierdzia na Madagaskarze. Są wśród nich kapelani posługujący w szpitalach, jak i prowadzący grupy modlitewne skupione wokół tej duchowości. Wśród misjonarzy Czerwonej Wyspy są m.in. werbiści, oblaci oraz misjonarze Świętej Rodziny.
O. Sawarski, jako kapelan w szpitalu Befelatanana w Antananarywie, od kilkunastu już lat prężnie rozwija dzieło apostolatu Bożego Miłosierdzia. Zaczął od wyremontowania szpitalnej kaplicy, którą poświęcił Siostrze Faustynie, której zostało powierzone przesłanie Jezusa Miłosiernego. Szpital jest miejscem, gdzie ludzie w wyjątkowy sposób powierzają się Bogu, szukając Jego zmiłowania. W krótkim czasie ta skromna kaplica stała się Centrum kultu Bożego Miłosierdzia na całą diecezję Antananarywy, wychodząc szeroko poza obręb szpitala…
Widząc ogromną otwartość Malgaszów na ideę kultu Bożego Miłosierdzia, a także będąc naocznym świadkiem jego nadzwyczajnej skuteczności w życiu wiernych, o. Henryk pragnie rozwinąć ten kult w wielu innych miejscach. Opierając się na prężnej grupie laikatu, polski misjonarz, poza codziennymi obowiązkami kapelana, osobiście podejmuje inicjatywy w wielu innych diecezji, zakładając i animując grupy modlitewne skupione wokół idei Bożego Miłosierdzia. W ten sposób staje się krajowym moderatorem kultu Bożego Miłosierdzia na Madagaskarze i gorliwie kontynuuje swoją misję. Kolejna inicjatywa o. Henryka to założenie zgromadzenia zakonnego związanego z kultem Jezusa Miłosiernego. W tej inicjatywie jest na początku drogi, ale już kilkunastu młodych Malgaszów zapukało do drzwi nowego zgromadzenia i kontynuuje wstępną formację.
Już kilka lat temu zrodziła się nowa tradycja, aby w Niedzielę Bożego Miłosierdzia organizować wielkie święto w kaplicy szpitalnej Befelatanana. Setki wiernych, szczególnie z diecezji Antananarywy, spieszy, aby wziąć udział w tej niecodziennej manifestacji wiary i zaufania Bogu bogatemu w miłosierdzie. Organizowana jest uroczysta Msza, koronka do Bożego Miłosierdzia, spowiedź i publiczne oddanie czci relikwii Apostołki Bożego Miłosierdzia, św. Faustynie.
W tym roku w uroczystościach bierze udział biskup pomocniczy diecezji Antananarywy, Jean de Dieu, otoczony wieloma kapłanami. Święto Bożego Miłosierdzia organizowane przez o. Henryka, jest też wyjątkową okazją do spotkania się wielu Polaków zamieszkujących Madagaskar, dla których wiara ojców jest cennym skarbem i dlatego zanieśli ją poza granice swojej ojczyzny.
Niedziela Bożego Miłosierdzia w Hiszpanii naznaczona jest w tym roku szczególnie postacią bł. Jana Pawła II. W wielu katedrach i parafiach zostały zorganizowane specjalne czuwania i Msze, aby uczcić Boże Miłosierdzie. Główne obchody odbyły się w katedrze Almudena w Madrycie.
Uroczystą Mszę, której przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela, poprzedziła koronka do Bożego Miłosierdzia. Katedrę szczelnie wypełnili nie tylko Hiszpanie, ale także przedstawiciele innych narodowości, w tym także Polacy. Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter: od dzisiaj zostanie wystawiona na stałe w madryckiej katedrze relikwia bł. Jana Pawła II. Ampułkę z krwią Papieża Polaka podarował kard. Stanisław Dziwisz podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w stolicy Hiszpanii. Ich znaczenie dla Kościoła przypomniał w homilii kard. Rouco Varela. Wezwał wszystkich, a szczególnie młodzież, do wcielania w życie nauczania zarówno Jana Pawła II, jak Benedykta XVI.
Z kolei na Teneryfie w miejscowości La Laguna bp Bernardo Álvarez Alfonso odsłonił pomnik Jana Pawła II. Wykonany w brązie przedstawia Papieża w ornacie, błogosławiącego chłopca i dziewczynkę, którzy są ubrani w tradycyjne stroje z Wysp Kanaryjskich. Autorem pomnika jest artysta Czesław Dźwigaj.
Skomentuj artykuł