Uroczystości z okazji odpustu Porcjunkuli

Uroczystości z okazji odpustu Porcjunkuli
(fot. Janericloebe / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Suma odpustowa koncelebrowana pod przewodnictwem 100-letniego kapłana była kulminacyjnym momentem trzydniowych uroczystościach z okazji odpustu Porcjunkuli, które odbywały w dniach 31 lipca - 2 sierpnia się w klasztorze franciszkanów - reformatów w Kętach.

W klasztorze, w którym tradycja franciszkańskiego odpustu kontynuowana jest nieprzerwanie od ponad 300 lat, modlili się wierni licznie przybyli głównie z okolic dekanatu kęckiego i innych zakątków Podbeskidzia.

O północy z 1 na 2 sierpnia w klasztorze odprawiona została Pasterka Maryjna, a sobotnia suma odpustowa połączona była z jubileuszami - setnej rocznicy urodzin najstarszego w archidiecezji krakowskiej kapłana, ks. prałata Józefa Strączka oraz 25-leciem kapłaństwa jednego z kęckich zakonników - o. Wojciecha Hołuja OFM.

O. Bernard Jan Potępa OFM, gwardian klasztoru w Kętach, przypomniał na początku liturgii, że tegoroczne uroczystości Porcjunkuli zbiegają się z trzechsetną rocznicę poświęcenia kęckiego kościoła franciszkańskiego.

DEON.PL POLECA

W homilii sekretarz ewangelizacji prowincji Matki Bożej Anielskiej ojców franciszkanów w Krakowie, o. Teodor Knapczyk OFM zwracał uwagę na rolę i znaczeniem obecności kobiety w życiu społecznym i rodzinnym. "Co by były warte nasze domy, gdyby nie ich obecność? Czym byśmy oddychali, gdyby nie ich obecność i trud, które wypełniają ściany naszych domów najpiękniejszym zapachem, jaki zna świat - wonią miłości? Komu chciałoby się wracać do domu, w którym nie unosi się zapach miłości?" - pytał kaznodzieja i zachęcał do refleksji nad "prozaicznymi cudami zamiany szarej rzeczywistości w szczęśliwą codzienność".

Przypomniał, że Jezus w całym swym ziemskim życiu wyrażał szacunek wobec kobiet, a w spotkaniu z Nim kobiety odzyskiwały godność i szacunek.

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kętach został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Inicjatorem budowy był chorąży krakowski i rycerz chorągwi husarskiej Andrzej z Żydowa Żydowski. Celem jego przedsięwzięcia była walka na tutejszych terenach z coraz bardziej szerzącym się kalwinizmem. W 1901 roku do klasztoru dobudowano kaplicę św. Dydaka. Wewnątrz znajdują się freski przedstawiające św. Franciszka, który dostępuje łaski odpustu Porcjunkuli. Co roku przybywają do niej wierni z Kęt i okolic w celu uzyskania odpustu.

Kościół Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula) leży około 2 kilometrów na południe od Asyżu. Znajdowała się tu pierwotnie benedyktyńska kapliczka odbudowana przez św. Franciszka w 1207 roku. W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę.

Jak wyjaśnia o. Potępa, przy Porcjunkuli rozgrywały się bardzo ważne epizody z życia św. Franciszka i Zakonu. "Tu Franciszek gromadził pierwszych braci, a odczytane przez niego fragmenty Ewangelii potwierdziły przyjęty przez niego sposób życia. Tutaj w 1212 r. Klara złożyła śluby zakonne i powstał II Zakon Pań Ubogich" - dodaje i przypomina, że tu w 1216 roku św. Franciszek wymodlił i uprosił niezwykły przywilej Odpustu Porcjunkuli zwany także Perdono (Przebaczenie). Jak zaznacza zakonnik, Porcjunkula jest symbolem zarówno ruchu franciszkańskiego, jak i pielgrzymiej religijności średniowiecza oraz późniejszych czasów" - dodaje. Przy tej kaplicy św. Franciszek zakończył ziemski żywot, 3 października 1226 r.

Papież św. Pius X nadał Porcjunkuli pod Asyżem tytuł Matki i Głowy Zakonu Braci Mniejszych, a samą bazylikę wraz z kaplicą Porcjunkuli podniósł do rangi Bazyliki Patriarchalnej. Papież Paweł VI umożliwił uzyskanie odpustu zupełnego w każdym kościele parafialnym, zwłaszcza, jeśli nie można dotrzeć do jakiegokolwiek klasztornego kościoła franciszkańskiego. Dziś Asyż z Porcjunkulą oraz bazylikami świętych Franciszka i Klary należy do najczęściej odwiedzanych, przez pielgrzymów i turystów, miejsc kultu na religijnej mapie Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości z okazji odpustu Porcjunkuli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.