USA. Akty wandalizmu i ataki na kościoły i obiekty sakralne

USA. Akty wandalizmu i ataki na kościoły i obiekty sakralne
Kardynał Timothy Dolan (fot. Current News/YouTube)
vaticannews.va/mk

Ponad 100 ataków na kościoły, obiekty sakralne i miejsca katolickiego kultu odnotował episkopat USA. W Ameryce dochodzi do podpaleni kościołów, niszczenia nagrobków i malowania nienawistnych napisów skierowanych przeciwko wierzącym.

Episkopat Stanów Zjednoczonych zajął stanowisko wobec aktów wandalizmu na kościołach, pomnikach i innych obiektach sakralnych. Od maja 2020 r. zanotowano ponad 104 takie przypadki w 29 stanach w całym kraju - o sprawie w serwisie vaticannews.va informuje Marek Krzysztofiak SJ.

W maju 2020 r. komitet wolności religijnej przy amerykańskim episkopacie postanowił odnotowywać wszystkie tego rodzaju przypadki Incydenty obejmowały m.in. podpalenia, dewastację posągów, niszczenie nagrobków, malowanie swastyk, nienawistnych, antykatolickich napisów, palenie amerykańskich flag i niszczenie krzyży. 10 października odnotowano setny przypadek: satanistyczne i nienawistne graffiti na ścianach bazyliki katedralnej Niepokalanego Poczęcia w Denver w stanie Kolorado.

Różne akty wandalizmu wobec katolickich miejsc kultu w USA

Kard. Timothy Dolan, przewodniczący komitetu, oraz abp Paul S. Coakley z Oklahomy, z Komisji Sprawiedliwosci Wewnętrznej i Rozwoju Człowieka episkopatu napisali w oświadczeniu, że „akty wandalizmu są różne, całkowicie obsceniczne jak i wyrażające złość i gniew, czytelne w przekazie, jak i całkiem niezrozumiałe. Chociaż o tym zjawisku nie wiemy jeszcze dużo, jedno jest pewne - nasze społeczeństwo potrzebuje łaski Bożej” - napisali amerykańscy duchowni.

Według biskupów należy zabiegać o wzajemne zrozumienie, unikając jednak przemocy i nienawiści. „W każdym przypadku musimy zwracać się do sprawców z modlitwą i przebaczeniem. (...) Gdyby w ten sposób chciano nas ukarać za jakąś naszą dawną winę, to trzeba by się pojednać. Jeśli to jednak niezrozumienie naszego nauczania wywołało tę złość, to trzeba to wyjaśnić. W każdym razie musi się to skończyć, nie tędy droga” - oświadczył kard. Dolan.

Wezwanie do polityków o publiczne potępienie incydentów

Dlatego biskupi wystąpili do polityków o publiczne potępienie aktów wandalizmu oraz podziękowali służbom za pracę przeciw kolejnym incydentom. „Dziękujemy naszym organom ścigania za prowadzenie dochodzeń i podjęcie odpowiednich kroków, aby zapobiec dalszym szkodom. Apelujemy również do społeczeństwa o pomoc. To nie są zwykłe przestępstwa przeciwko mieniu - to degradacja widocznych znaków naszej wiary katolickiej. To akty nienawiści” - zaznaczyli biskupi w oświadczeniu.

W oświadczeniu przywołano także dwie inicjatywy, które mają na celu przeciwdziałać w przyszłości aktom wandalizmu: projekt „Piękno uzdrawia - piękno zbawia”, promowany przez komitet wolności religijnej, który w odpowiedzi na niszczenie katolickich posągów przedstawia filmy objaśniające sztukę sakralną, oraz wniosek komisji o zwiększenie w przyszłym roku finansowania ze 180 mln do 360 mln dolarów na program grantów dla organizacji non-profit, zarządzany przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

USA. Akty wandalizmu i ataki na kościoły i obiekty sakralne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.