USA. Dlaczego biskupi zajmują się przyjmowaniem Komunii św. przez polityków?

USA. Dlaczego biskupi zajmują się przyjmowaniem Komunii św. przez polityków?
(Fot. pl.depositphotos.com)
CNS/CNA/pzk

W jakim kierunku zmierza Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych? Czy można pozwolić, aby osoby publiczne, piastujące najwyższe urzędy w państwie, a aktywnie głoszące i promujące w swoich decyzjach działania moralnie naganne i sprzeczne z nauczaniem Kościoła, np. aborcja czy eutanazja, mogły przystępować do Komunii św.? To niektóre z problemów dyskutowanych na spotkaniu biskupów amerykańskich. Jaki jest kontekst i jaki będzie wynik?

Biskupi katoliccy Stanów Zjednoczonych zbierają się na dorocznym wiosennym spotkaniu. Tym razem odbywa się ono w formie wirtualnej ze względu na pandemię. Tematów spotkania jest wiele, ale najbardziej rozpala wyobraźnię i wzbudza polemikę propozycja przygotowania dokumentu o Eucharystii i potrzebie tzw. „spójności eucharystycznej” zwłaszcza w odniesieniu do katolików w życiu publicznym.

Prezydent Joe Biden jest drugim katolikiem wybranym na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale wiele jego decyzji politycznych (np. promujących aborcję, finansowanie jej z pieniędzy wszystkich podatników, finansowanie organizacji proaborcyjnych działających poza USA) jest sprzecznych z nauczaniem Kościoła.

I stąd pytanie o to, czy prezydentowi Bidenowi można udzielić Komunii św.

Potrzeba głosu biskupów na ten temat nie odnosi się tylko do przypadku prezydenta. Tekst dokumentu nie został jeszcze opracowany, ale jeśli powstanie, powinien wyjaśnić wiele innych kwestii, jak choćby „temat Rzeczywistej Obecności Jezusa w Eucharystii, znaczenie niedzieli jako dnia świętego oraz potrzeby katolików, aby żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła w swoim życiu po przyjęciu Komunii Świętej”.

Biskupi są zaniepokojeni zmniejszającą się liczbą tzw. dominicantes, czyli uczestniczących we Mszy św. niedzielnej, spadkiem wiary wśród katolików, co w „połączeniu z powszechnym przejściem do ‘duchowej komunii’ i wirtualnych Mszy św. podczas ostatniej pandemii” daje do myślenia. Wielu z nich może nie wrócić do kościoła, a na dodatek, wg raportu Pew Research Center z 2019 roku, tylko 31 proc. katolików wierzy w realną obecność Chrystusa w Eucharystii.

Głos w dyskusji zabrał też Watykan. Kardynał Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary napisał list do abp Gomeza, przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA, wzywając biskupów do ostrożności w dyskusjach i próbie sformułowania jednolitej polityki narodowej, zwłaszcza w odniesieniu do katolików, którzy pełnią funkcje publiczne, a popierają aborcję, eutanazję lub inne moralne zło. Zachęcał, aby najpierw biskupi starali się o wypracowanie jednolitego stanowiska w ramach episkopatu, a kontakty z osobami publicznymi oparli na relacjach osobowych i perswazji, a nie dekretach i nacisku medialnym.

Niektórzy z biskupów amerykańskich uważają, że jeśli powstanie dokument zajmujący się kwestią, kto z polityków może przystępować do Komunii św., to biskupi będą postrzegani jako „działacze partyjni”, że dokument nie przyniesie jedności, ale jeszcze więcej podziałów.

Inni jednak uważają, że to nie jest prawda, bowiem bycie godnym „przyjmowania Komunii św. nie dotyczy tylko aborcji. Politycy wspierający inne poważne zło, takie jak handel ludźmi czy rasizm, również mogą być niegodni przyjęcia Komunii św.”

Dyskusja na razie trwa, ukazuje podziały, jakie istnieją wśród katolików amerykańskich i wśród tamtejszych biskupów. Możliwe, że wersja robocza dokumentu zostanie przygotowana na jesienne spotkanie episkopatu USA w listopadzie br., choć nie należy się spodziewać, że jej wypracowanie i proces akceptacji przebiegnie łatwo.

CNS/CNA/pzk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

USA. Dlaczego biskupi zajmują się przyjmowaniem Komunii św. przez polityków?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.