USA: Duża niechęć katolików do kandydatury Bidena. Wytykają mu hipokryzję

USA: Duża niechęć katolików do kandydatury Bidena. Wytykają mu hipokryzję
Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
KAI / tk

Najnowsze dane sondażowe opublikowane przez ośrodek badawczy Pew przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA wskazują, że urzędujący prezydent USA Joe Biden musi zmierzyć się z wysokim wskaźnikiem niepopularności wśród katolików. Choć jego republikański rywal, Donald Trump, również nie jest przychylnie postrzegany przez większość ankietowanych katolików, to jednak Biden jest bardziej niepopularny. Istnieje też korelacja między przychylnymi poglądami katolików a ich regularnym uczestnictwem w niedzielnej Mszy św.

Według sondażu niezależnej organizacji, Pew, spośród 12 tys. dorosłych respondentów w USA tylko 35 procent katolików ma przychylne zdanie na temat Bidena, podczas gdy 64 procent przeciwnie. Natomiast Trump jest pozytywnie postrzegany przez 42 procent amerykańskich katolików, a 57 procent ma nieprzychylne zdanie o byłym prezydencie.

DEON.PL POLECA52 milionów dorosłych katolików stanowi 1/5 osób dorosłych w USA. 57  procent z nich to biali, 33 procent z nich jest pochodzenia latynoskiego, 4 procent azjatyckiego, 2 procent afrykańskiego, a 3 procent to osoby innej rasy.

Przewaga Trumpa nad Bidenem jest szczególnie widoczna wśród białych katolików, z których 51 proc. postrzega pozytywnie byłego prezydenta. Jest on jednak znacznie mniej popularny wśród katolików latynoskich – tylko 32 procent z nich postrzega go pozytywnie.

Dane Pew ujawniają wyraźną różnicę sympatii politycznych między katolikami, którzy uczęszczają na Mszę św. co najmniej raz w miesiącu lub częściej, w porównaniu z tymi, którzy uczęszczają rzadziej.

Wśród wszystkich katolików, którzy uczęszczają na Mszę św. raz w miesiącu lub częściej, 61 procent utożsamia się z Partią Republikańską lub okazuje sympatię republikanom. Obejmuje to większość zarówno białych katolików (67 procent), jak i katolików latynoskich (52 procent).

Chociaż zarówno Biden, jak i Trump są niepopularni wśród elektoratu katolickiego, Biden spotkał się w jego łonie ze szczególną krytyką ze względu na to, że jest katolikiem - i nie wstydzi się o tym mówić – to jego poglądy i komentarze dotyczące kwestii takich jak aborcja i ideologia gender są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: Duża niechęć katolików do kandydatury Bidena. Wytykają mu hipokryzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.