USA: katolicy szczepią się najczęściej

USA: katolicy szczepią się najczęściej
fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV
4 tygodnie temu
KAI / ml

Katolicy są grupą religijną najczęściej szczepiącą się przeciwko COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, - wskazuje sondażem przeprowadzonym przez ośrodek Pew Research Center.

Ankieta przeprowadzona w dniach 23-29 sierpnia, wśród 10 349 dorosłych mieszkańców USA wykazała, że 82 proc. osób deklarujących się jako katolicy, przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, w porównaniu z 75 proc. dorosłych nie deklarujących żadnej przynależności religijnej i 73 proc. białych protestantów. Katolicy pochodzenia latynoskiego nieco częściej niż biali katolicy przyjęli co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19.

Spośród głównych grup religijnych w Stanach Zjednoczonych biali ewangeliczni protestanci mieli najniższy wskaźnik szczepień - tylko 57 proc. stwierdziło, że otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Dane te pojawiają się w momencie, gdy amerykańscy biskupi katoliccy różnią się w swoich podejściach duszpasterskich w tej kwestii. Niektórzy, w tym biskup Thomas Olmsted z Phoenix, podkreślili prawo katolików do odmowy zaszczepienia się przeciw COVID-19 ze względu na sprzeciw sumienia, jednocześnie zachęcając katolików do szczepienia się. Biskup John Stowe z Lexington powiedział natomiast, że „nie istnieje motywacja religijna, która zezwalałaby katolikom na odmowę szczepienia” i zażądał, jako warunek zatrudnienia, od wszystkich pracowników diecezji, aby zaszczepili się przeciw COVID-19.

Niektórzy katolicy wyrazili zaniepokojenie dalekim powiązaniem szczepionki COVID-19 z abortowaną tkanką płodową, wykorzystującą linie komórkowe pochodzące z tkanki płodowej dzieci, które prawdopodobnie zostały poddane aborcji w latach 70. XX wieku.

Konferencja Biskupów Katolickich USA stwierdziła, że wszystkie trzy szczepionki dopuszczone do użytku w Stanach Zjednoczonych są "moralnie dopuszczalne" do stosowania z powodu ich dalekiego związku z aborcją, ale jeśli ktoś ma możliwość wyboru szczepionki, powinien wybrać szczepionki firmy Pfizer lub Moderna, zamiast szczepionki firmy Johnson & Johnson, która budzi poważniejsze zastrzeżenia etyczne.

Badanie Pew wykazało również, że 73 proc. Amerykanów w wieku 18 lat lub starszych przejęło co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19. Niższy odsetek szczepień jest wśród młodszych dorosłych, a także wśród osób o niższych dochodach rodzinnych i mieszkających na obszarach wiejskich. Jak wynika z sondażu, prawdopodobieństwo przyjęcia szczepionki wśród dorosłych czarnoskórych jest takie samo, jak wśród dorosłych rasy białej.

Około połowa zaszczepionych Amerykanów stwierdziła, że istnieje nazbyt duża presja na szczepienie się przeciwko COVID-19, a 88 proc. niezaszczepionych Amerykanów odpowiedziało tak samo.

Około połowa zaszczepionych Amerykanów, którzy wzięli udział w ankiecie, zgłosiła trudności w zrozumieniu informacji o szczepionce COVID-19. Powiedzieli oni, że nadal martwią się o możliwe poważne zagrożenia dla zdrowia związane z tą szczepionką. Około połowa ankietowanych dorosłych twierdzi, że najgorszy etap pandemii dopiero nadejdzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik
27,93 zł
39,90 zł

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: katolicy szczepią się najczęściej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.