USA: nienarodzone "niepełnoletnie dziecko"

(fot. tabitha blue / flickr.com)
KAI / wm

Sąd Najwyższy stanu Utah orzekł, że w "prostym opisie" prawne pojęcie "niepełnoletniego dziecka" odnosi się także do dziecka nienarodzonego. Tak brzmi jego sentencja w sprawie pary, która pozwała swego lekarza za to, że nie przyspieszył porodu na czas i dlatego ich dziecko urodziło się martwe. Choć w całej tej sprawie sędziowie byli podzielni, czworo z nich zgodziło się, że dziecko nienarodzone powinno być zaklasyfikowane jako niepełnoletnie.

- Moje stanowisko jest takie, że w prostym opisie termin 'niepełnoletnie dziecko', tak jak używane jest w tych przepisach prawa, obejmuje dziecko nienarodzone - napisała we wniosku końcowym sędzia-przewodnicząca Christine Durham.

- Samo prawo nie definiuje pojęcia 'niepełnoletniego dziecka', ale w powszechnym stosowaniu termin 'dziecko' może odnosić się do młodej osoby, niemowlęcia lub płodu. Dlatego termin 'niepełnoletni' może odnosić się do okresu od poczęcia do wieku pełnoletności, obejmując w ten sposób dziecko nienarodzone - dodała.

Nie zgodził się z tym stanowiskiem sędzia Ronald Nehring, który zauważył, że termin 'niepełnoletnie dziecko' nie odnosi się do płodu, a inna niż taka interpretacja prowadzi, jego zdaniem, do tworzenia "absurdów prawnych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: nienarodzone "niepełnoletnie dziecko"
Komentarze (1)
K
Karol
23 grudnia 2011, 14:31
Absurdem prawnym jest powoływanie na sędziów ludzi, ktorzy nie wiedzą po co jest prawo. A prawo jest (a przynajmniej ma być) po to, aby chronić nas, ludzi od początku do końca życia, czyli od poczęcia do naturalnej śmierci.