USA: telewizja katolicka przegrywa w sądzie

USA: telewizja katolicka przegrywa w sądzie
KAI / drr

Emitująca swe programy na cały świat amerykańska telewizja katolicka EWTN (Eternal Word Television Network) nie może być zwolniona z wymogu opłacania swym pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego m.in. aborcję, antykoncepcję i sterylizację - orzekł we wtorek 17 czerwca sąd rejonowy w Mobile, w stanie Alabama.

Stacja umieściła orzeczenie na swym portalu internetowym oraz profilu na Facebooku, zapowiadając odwołanie do sądu apelacyjnego w Atlancie.

EWTN nie kryje swojego rozczarowania orzeczeniem sądu rejonowego, sprzecznego z niemal wszystkimi wydanymi dotychczas wyrokami w podobnych sprawach. Wyraża niepokój odrzuceniem poważnych kwestii dotyczących wolności sumienia i wolności religijnej, jakie wskazała w swoim stanowisku.

"Jako organizacja, która została założona przez matkę Angelikę, by dbać o naukę Kościoła katolickiego, nie sądzimy, aby antykoncepcja, medykamenty wywołujące aborcję i dobrowolna sterylizacja mogły być określone jako opieka zdrowotna. Najzwyczajniej w świecie nie możemy ułatwić tych praktyk sprzecznych z moralnością" - czytamy w stanowisku stacji. Jednocześnie zapowiedziano odwołanie do sądu apelacyjnego w Atlancie.

DEON.PL POLECA

EWTN jest największą katolicką siecią medialną na świecie, posiadającą również stacje radiowe i emitującą swe programy za pomocą przekazu satelitarnego.

Ustawa administracji Baracka Obamy o opiece zdrowotnej, wprowadzona na początku 2012 r., nakazuje pracodawcom zatrudniającym więcej niż 50 osób opłacanie ubezpieczenia obejmującego koszty środków antykoncepcyjnych, w tym pigułek wczesnoporonnych, oraz sterylizacji. Zwolnione z tego mogą być organizacje religijne, jednak to rząd arbitralnie ustala, jaka firma spełnia warunki uprawniające ją do uzyskania takiego statusu. Nieopłacenie obligatoryjnych ubezpieczeń oznacza dla firm astronomiczne kary finansowe, skutkujące bankructwem.

21 czerwca w Baltimore zainaugurowana zostanie po raz trzeci ogólnonarodowa akcja "Fortnight for Freedom" - dwa tygodnie dla wolności, zdaniem biskupów USA, zagrożonej w ich ojczyźnie. Akcja zakończy się w Dzień Niepodległości 4 lipca w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: telewizja katolicka przegrywa w sądzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.