W Baku stanął pomnik Jana Pawła II. W ceremonii wziął udział kard. Pietro Parolin
9 lipca 2023 r. w kościele Najświętszej Marii Panny w Baku odsłonięto pomnik Jana Pawła II. W ceremonii uczestniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, nuncjusz apostolski w Turcji, Azerbejdżanie i Turkmenistanie abp Marek Sołczyński oraz prefekt apostolski w Azerbejdżanie bp Vladimir Fekete. Podczas uroczystości przedstawiciele Watykanu spotkali się z kierownictwem i przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Azerbejdżanie, a także pracownikami Prefektury Apostolskiej i członkami rad kościelnych.
Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się w ramach wizyty Kardynała Pietro Parolina w Azerbejdżanie. Kardynał Parolin powiedział, że wizyta jest poświęcona dwóm znaczącym wydarzeniom – 20. rocznicy historycznej wizyty Papieża Jana Pawła II w Azerbejdżanie oraz 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem a Azerbejdżanem.
W ramach wizyty Kardynał Pietro Parolin zostali przyjęci przez prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, spotkali się jednocześnie z ministrami spraw zagranicznych i kultury Azerbejdżanu, przewodniczącym Państwowego Komitetu ds. Instytucji Religijnych i przewodniczącym Administracji Muzułmanów Kaukazu oraz odwiedzili Fundację Hejdara Alijewa.
Należy zaznaczyć, że w dniach 22-23 maja 2002 r. wizyta Jana Pawła II w Azerbejdżanie na zaproszenie prezydenta Azerbejdżanu położyła solidny fundament pod stosunki dwustronne. Podczas wizyty obie głowy państw uzgodniły budowę kościoła katolickiego w Azerbejdżanie, a państwo Azerbejdżan przeznaczyło wolne miejsce pod budowę kościoła. Po tej wizycie w Baku wybudowano katolicki kościół Najświętszej Marii Panny, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w 2008 roku. Pierwszy polski kościół katolicki w Baku – kościół „Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny” został zbudowany już w 1912 roku według projektu polskiego architekta Józefa Płoszko.
Po wizycie Papieża Jana Pawła II w Azerbejdżanie nawiązały się bardziej efektywne stosunki współpracy między Watykanem a Azerbejdżanem. Z inicjatywy Mehriban Alijewej, pierwszego wiceprezydenta Azerbejdżanu, prezesa Fundacji im. Hejdara Alijewa, zostało odnowiono przez Fundację wiele zabytków w Watykanie stanowiących ważny wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego. Projekty te odzwierciedlają rolę Azerbejdżanu w rozwoju stosunków międzykulturowych i międzyreligijnych, a także ochronę światowego dziedzictwa kulturowego, historycznego i religijnego.
Źródło: Ambasada Azerbejdżanu / tk
Skomentuj artykuł