W Białymstoku odbył się pogrzeb najstarszego z polskich biskupów

PAP / jk

W krypcie bazyliki archikatedralnej w Białymstoku w sobotę pochowany został abp Stanisław Szymecki, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej. Miał 99 lat. Był najstarszym biskupem w Polsce.

„Dziś, żegnając arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, emerytowanego metropolitę białostockiego, ze zdumieniem patrzymy na czas ofiarowany mu przez Boga. Jego serce zatrzymało się w miniony wtorek, 26 września w godzinach popołudniowych. Świat dowiedział się o zgonie najstarszego biskupa w Polsce i trzeciego na świecie" – mówił na mszy pogrzebowej metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Podkreślił, że posługa kapłańska Szymeckiego trwała blisko 77 lat, a posługa biskupia blisko 43 lata.

List w związku ze śmiercią abpa. Szymeckiego skierował w imieniu papieża Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. „Papież Franciszek łączy się duchowo z uczestnikami liturgii pogrzebowej dziękując Bogu za gorliwą posługę śp. abpa. Stanisława, którą podejmował dla dobra Kościoła” – napisał w odczytanym podczas mszy liście kardynał Parolin.

Abp Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach (Załęska Hałda). Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego – nuncjusza apostolskiego w Paryżu, później papieża Jana XXIII. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda (abp. Paryża). W 1948 r. wrócił do Polski, do diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafii w Brzezinach Śląskich (1948-1949) i kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-1957). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-1978 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Sakrę biskupią przyjął 12 kwietnia 1981 r. z rąk papieża Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie. W latach 1981-1993 był biskupem kieleckim, a w latach 1993-2000 – arcybiskupem metropolitą białostockim. W ramach gremiów KEP pełnił funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski do współpracy ze stałą Interdykasterialną Komisją Rozmieszczenia Kapłanów w Świecie; konsultorem kongregacji Edukacji Katolickiej oraz członkiem Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. Szymecki jest też honorowym obywatelem Białegostoku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

W Białymstoku odbył się pogrzeb najstarszego z polskich biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.