W Cerkwi rozpoczął się post przed Wielkanocą

W Cerkwi rozpoczął się post przed Wielkanocą
Fot. depositphotos.com
PAP/kb

Prawosławni rozpoczęli w poniedziałek post poprzedzający Wielkanoc. W tym roku święta wielkanocne wypadają w Kościele prawosławnym 2 maja, czyli cztery tygodnie później, niż u katolików.

Okres wstrzemięźliwości i zadumy inauguruje czytanie w cerkwiach kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety, który żył na przełomie VII i VIII wieku. Pierwszym dniem prawosławnego Wielkiego Postu jest zawsze poniedziałek, a poprzedza go niedziela przebaczania win.

Wtedy, podczas wieczornych nabożeństw, po raz pierwszy odbywały się też wielkopostne modlitwy. Zgodnie z prawosławną tradycją, wierni prosili siebie nawzajem o wybaczenie grzechów.

Postu przed Wielkanocą prawosławni szczególnie ściśle przestrzegają podczas pierwszego tygodnia oraz w Wielkim Tygodniu. W niektórych rodzinach oznacza to rezygnację z jedzenia nie tylko mięsa, lecz także ryb i nabiału. Prawosławni duchowni podkreślają jednak, że prawdziwy post to nie tylko powstrzymywanie się od jedzenia, ale przede wszystkim od krzywdzących słów, gestów czy zachowań wobec innych ludzi.

Jak podkreśla ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, post ma służyć nie uzdrowieniu ciała, a duszy. "Jest narzędziem dla poskromienia naszego ciała i wygaszenia naszych namiętności, pomaga w walce z obojętnością i otwiera nas na wartości duchowe (...) Zawsze musi iść w parze z modlitwą" - mówił abp Jakub na antenie prawosławnego Radia Orthodoxia w Białymstoku.

DEON.PL POLECA

"To czas pokory i pokuty. (...) Post oczyszcza ducha ludzkiego, przywraca siłę duchową nad słabościami ciała (...) Prawosławny chrześcijanin wie, że nie ma takiego grzechu, który nie poddałby się w świetle pokuty" – napisał zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa w liście na początek Wielkiego Postu, skierowanym do wiernych i duchowieństwa.

Hierarcha podkreślił, że w złożonych, trudnych czasach "pełnych duchowych rozczarowań, wszelkiego rodzaju pokus i ograniczeń", Wielki Post ma ogromne znaczenie duchowe. "To czas specjalnych modlitw, oczyszczenia i wstrzemięźliwości. To one dają człowiekowi impuls w postaci nowych sił do zmagań z pokusami naszych czasów" – napisał abp Sawa.

Zaznaczył, że główną ideą postu jest "wyniesienie duszy ponad ciało, wzbudzenie do pokuty za grzechy i postanowienia, aby ich więcej nie popełniać".

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie (tak było np. w 2017 roku). Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa (było tak ostatnio w 2016 roku).

W minionych trzech latach Kościoły wschodnie Wielkanoc świętowały tydzień po katolikach; w tym roku różnica jest czterotygodniowa.

Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.

Dokładnych danych co do liczby osób prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

W Cerkwi rozpoczął się post przed Wielkanocą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.