W czwartek sąd ogłosi wyrok ws. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila

W czwartek sąd ogłosi wyrok ws. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / df

Sąd Apelacyjny w Gdańsku ogłosi w czwartek wyrok w procesie odwoławczym ws. zadośćuczynienia od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej dla mężczyzny, który jako chłopiec był molestowany seksualnie przez byłego już księdza Pawła K.

W środę przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyła się w trybie niejawnym rozprawa odwoławcza.

Jak poinformowała koordynator ds. kontaktów SA z mediami Joanna Organiak, sąd odroczył wydanie wyroku do czwartku. Orzeczenie zostanie ogłoszone w trybie zdalnym.

W lutym Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zasądził dla powoda od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej solidarnie 300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary byłego już księdza Pawła K. Powód ma otrzymać zasądzoną kwotę wraz z odsetkami od 27 października 2016 r. do dnia zapłaty. Sąd obciążył też archidiecezję i diecezję kosztami zastępstwa procesowego (34,2 tys. zł) i kosztami procesu, od których uiszczenia powód był zwolniony (18,2 tys. zł).

Proces w bydgoskim sądzie toczył się z wyłączeniem jawności. Niejawne było też uzasadnienie wyroku. Apelację wniosły pozwane strony.

Proces cywilny mężczyzny, który jako nieletni był wykorzystywany seksualnie przez księdza Pawła K., trwał od 2017 r. Duchowny w 2015 r. został skazany przez wrocławski sąd na siedem lat więzienia za wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców. Sąd zakazał mu też dożywotnio pracy z młodzieżą i orzekł leczenie zaburzeń preferencji seksualnych. Paweł K. w latach 2006-2009 był czasowo przeniesiony z archidiecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej. W 2018 r. Watykan wydalił Pawła K. ze stanu duchownego.

Paweł K. był jednym z bohaterów filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" autorstwa braci Sekielskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

W czwartek sąd ogłosi wyrok ws. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

W czwartek sąd ogłosi wyrok ws. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.