W Fatimie powstało muzeum oliwy

W Fatimie powstało muzeum oliwy
(fot. cardigoslopes / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / kn

W znanej z kultu maryjnego Fatimie powstało muzeum oliwy z oliwek. Autorzy przedsięwzięcia liczą, że nową placówkę masowo odwiedzać będą pielgrzymi docierający do tego portugalskiego sanktuarium z całego świata.

“Co roku do Fatimy dociera blisko 5 mln pielgrzymów z całego świata. Mamy nadzieję, że wielu z nich odwiedzi nasze muzeum, które jest otwarte przez wszystkie dni tygodnia" - powiedział Pedro Gil z dyrekcji fatimskiej Spółdzielni Producentów Oliwy, która wybudowała nowe muzeum, licząc, że pomoże on promować miejscową oliwę.
Muzeum, uruchomione w dawnej siedzibie powstałej przed 60 laty fatimskiej spółdzielni, kosztowało 50 tys. euro. Część środków na jego budowę pochodziło z funduszy europejskich.
“Niezbędna była całkowita przebudowa dawnego budynku spółdzielni. Prace modernizacyjne prowadzone były od 2011 r. W placówce zastosowano m.in. innowacyjne rozwiązania służące ochronie środowiska, np. piece grzewcze na bazie oliwkowych pestek" - dodał Gil.
W fatimskim muzeum zgromadzono zabytkowe urządzenia i narzędzia do zbierania oliwek oraz wyrabiania z nich oliwy z pierwszego tłoczenia. Zwiedzający mają też możliwość obejrzenia filmu prezentującego cały proces produkcyjny, a w sekcji edukacyjnej mogą zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia.
Budowę muzeum oliwy w Fatimie wspierało finansowo 900 lokalnych hodowców oliwek wchodzących w skład spółdzielni. W ciągu roku zbierają oni łącznie 5 mln kg oliwek, co odpowiada 650 tys. litrów oliwy.
Członkiem spółdzielni jest też samo sanktuarium fatimskie, które nie tylko posiada gaje oliwne, ale też od 2012 r. dostarcza na rynek oliwę z pierwszego tłoczenia pod własną marką. Oliwki pochodzą z 60-hektarowego kompleksu parkowo-rolnego. Jak twierdzą przedstawiciele sanktuarium, zbiory oliwek na jego terenie są konieczne, aby usunąć z drzew owoce, których zaleganie może zahamować urodzajność gajów.
Oliwkowe plantacje należące do sanktuarium znajdują się na wzgórzu Valinhos, nazywanym “zielonymi płucami Fatimy". To tam w 1917 r. miały miejsce objawienia maryjne, w których uczestniczyła trójka dzieci: Hiacynta i Francisco Marto oraz Łucja dos Santos.
Z portugalskim sanktuarium silnie związany był św. Jan Paweł II. Polski papież przybywał tam trzykrotnie podczas swoich wizyt do Portugalii: w 1982, 1991 i 2000 r. Ze wstawiennictwem Matki Boskiej Fatimskiej wiązał swoje cudowne ocalenie w rzymskim zamachu z 13 maja 1981 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Fatimie powstało muzeum oliwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.