W Fatimie pusto na rocznicę objawień

W Fatimie pusto na rocznicę objawień
(fot. depositphotos.com)
PAP / pp

We wtorek wieczorem w sanktuarium maryjnym w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się pierwsze w historii uroczystości upamiętnienia objawień maryjnych bez udziału wiernych. Ich brak wynika z obostrzeń z powodu epidemii koronawirusa.

Jak powiedział rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas, tegoroczne uroczystości 103. rocznicy początku objawień są smutne, ponieważ odbywają się bez udziału pielgrzymów.

Rektor sanktuarium zaznaczył, że władze tego miejsca kultu zaproponowały wiernym udział w modlitwie ze swoich domów i “duchowe łączenie z Fatimą”, gdzie we wtorkowych uroczystościach wzięła udział niewielka, kilkudziesięcioosobowa grupa duchownych oraz osób z oprawy liturgicznej.

Wcześniej zarówno ks. Cabecinhas, jak i niektórzy przedstawiciele portugalskiego Kościoła wezwali, aby w geście “duchowej łączności” z modlącymi się w Fatimie wystawić w oknie domów zapaloną świecę.

DEON.PL POLECA

Wprawdzie w sobotę rząd Antonia Costy ogłosił, że nie robiłby przeszkód w organizacji wtorkowo-środowych obchodów w Fatimie, ale władze rektoratu wyjaśniły, że na kilka dni przed wydarzeniem nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa epidemicznego w miejscu, w którym byłyby spodziewane tłumy.

We wtorek wieczorem w trakcie uroczystości w sanktuarium odbyła się m.in. modlitwa różańcowa, medytacja, procesja, a także msza św. Obchody zakończą się po południu w środę po odprawieniu mszy św.

W związku z odbywającymi się w Fatimie obchodami objawień fatimskich portugalskie media przypominają podczas transmisji z tego miejsca kultu bliskie związki papieży z tym sanktuarium. Odnotowują, że papieżem, który najczęściej, bo aż trzykrotnie, odwiedził sanktuarium w Fatimie był św. Jan Paweł II.

W 2000 r. Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego ogłosił błogosławionymi Franciszka i Hiacyntę Marto, rodzeństwo, które uczestniczyło w objawieniach. Kanonizacja portugalskich dzieci odbyła się również w Fatimie podczas mszy, którą odprawił 13 maja 2017 r. papież Franciszek.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Franciszkowi, Hiacyncie oraz ich kuzynce Łucji przez sześć kolejnych miesięcy ukazywała się Maryja, prosząc o przekazanie ludzkości wezwania do modlitwy, pokuty i nawrócenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

W Fatimie pusto na rocznicę objawień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.