W Hamburgu wystawa o abp Ignacym Tokarczuku
Raporty SB, zdjęcia kościołów wybudowanych wbrew władzom PRL, pamiątki rodzinne znalazły się m.in. na wystawie "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny". Przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN ekspozycję w niedzielę otwarto w Hamburgu.
"Abp Tokarczuk w latach swej posługi biskupiej w Przemyślu uważany był przez władze komunistyczne za jednego z głównych wrogów ustroju. Zasłynął przede wszystkim z odważnych wystąpień, z przeciwstawiania się zakłamaniu i stanowczego piętnowania systemu oraz programu ateizacji społeczeństwa" - powiedział PAP dr Mariusz Krzysztofiński z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Historyk przypomniał, że głównie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku w diecezji przemyskiej, mimo braku zgody władz PRL , stworzył przeszło 220 nowych parafii oraz wybudował ponad 430 kościołów z domami parafialnymi i katechetycznymi. "Znany był m.in. ze wspierania rozmaitych inicjatyw społecznych, w tym NSZZ +Solidarność+. Stawał w obronie prześladowanych z powodów ideologicznych i politycznych" - dodał.
Wystawa przy pomocy archiwalnych fotografii i dokumentów pokazuje drogę życiową hierarchy. Przypomina m.in. dom rodzinny, studia teologiczne we Lwowie, pracę duszpasterską na terenie przedwojennego woj. lwowskiego, a potem na Warmii i Mazurach, kierowanie diecezją przemyską.
W siedzibie Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu wystawa będzie czynna do końca lutego. Prezentowana jest w dwóch wersjach językowych; po niemiecku i francusku. Wcześniej była pokazywana w Luksemburgu, Essen i Dortmundzie.
"Przychodziło sporo osób; głównie Polaków, którzy opuścili kraj w latach 80., dawni działacze Solidarności. Postacią abp Tokarczuka interesują się też nauczyciele niemieccy, czy lokalni politycy" - zauważył dr Krzysztofiński.
Abp Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował we Lwowie. Tam też przyjął święcenia kapłańskie 21 czerwca 1942 r. Potem był wikariuszem w Złotnikach k. Podhajec. W 1944 r. UPA wydała na niego wyrok śmierci. Dzięki ostrzeżeniu udało mu się zbiec do Lwowa. Po wojnie znalazł się w Katowicach.
W 1947 r. podjął studia na KUL, które zakończył doktoratem z filozofii. Od 1952 do 1962 r. wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie, wtedy był też m.in. duszpasterzem akademickim. Od 1962 do 1965 r. pracował jako adiunkt na Wydziale Teologii KUL.
W 1965 r. otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.
Był m.in. członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski, członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Budowy Kościołów, a w latach 1967-1989 - członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL. Ze względu na swe bezkompromisowe działania był bezwzględnie inwigilowany i szykanowany przez władze PRL.
Papież Jan Paweł II w czasie wizyty w diecezji przemyskiej 2 czerwca 1991 r. wyniósł go do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. W 1993 r. abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.
Autor licznych artykułów i publikacji. Otrzymał też honorowe obywatelstwa wielu miast. 3 maja 2006 r. został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczeniem państwowym RP.
Zmarł 29 grudnia 2012 r. w Przemyślu.
Skomentuj artykuł