W Kalwarii Pacławskiej rozpoczęło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych

W Kalwarii Pacławskiej rozpoczęło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych
Franciszkańskie Spotkanie Młodych, Kalwaria Pacławska (Fot. Facebook/Franciszkańskie Spotkanie Młodych)
KAI/Facebook/dm

Wieczorną niedzielną Mszą św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala rozpoczęło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku młodym towarzyszy hasło „Istnienie”. Wydarzenie potrwa do 30 lipca.

Wydarzenie potrwa do najbliższej soboty, 30 lipca 2022 roku.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to wakacyjna forma rekolekcji, spotkania dla ludzi czujących się młodo przeprowadzana w duchu franciszkańskim w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Pierwsze FSM odbyło się w 1988 roku.

Tradycyjnie po Eucharystii, która była pierwszym oficjalnym punktem programu inaugurującym 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej metropolita przemyski przeniósł Najświętszy Sakrament do przygotowanej kaplicy adoracji nieopodal Bazyliki, gdzie młodzi dniem i nocą będą indywidualnie czuwać przy Panu.

DEON.PL POLECA

Drugim punktem pierwszego dnia 35. FSM był koncert zespołu „Muode Koty”, którego liderem jest nawrócony raper i prowadzący w TVP program „Studio Raban” Michał „Pax” Bukowski.

W programie tegorocznego FSMu wiele ciekawych punktów programu: koncerty, spotkania z gośćmi, warsztaty, nabożeństwa i Eucharystie, spotkania w grupach i wiele innych atrakcji. Plan 35. FSMu dostępny jest tu. 

W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje w życiu nauczycieli. Pierwszymi nauczycielami są rodzice i dziadkowie. - To ci, którzy pokazują nam jak żyć, co robić by to życie było dobre - wyjaśniał.

Później pojawiają się nauczyciele i wychowawcy w szkole, w czasie studiów i potem w życiu. - Ważne abyśmy znaleźli sobie dobrych nauczycieli, by uczyli nas „dobra, prawdy i piękna” -dodał. Ale uwaga o nauczycielach odnosi się także do tych, którzy prowadzą człowieka po ścieżkach wiary.

Jednak najwspanialszym nauczycielem człowieka jest Jezus Chrystus. - On jakby odpowiadając na prośbę jednego ze swoich słuchaczy uczy nas najpiękniejszej modlitwy, bo nauczonej przez Zbawiciela, w której Boga każe nam nazywać Ojcem - podkreślił kaznodzieja.

W tym kontekście to radosna prawda, że Bóg jest Ojcem Miłosiernym, że zawsze człowieka przyjmuje, wybacza i udziela potrzebnych łask. - Mamy więc godność Dziecka Bożego, która pozwala nam zachować cnoty chrześcijańskie: wiarę, nadzieję, miłość. Ona nam każe być ludźmi nadziei i pozwala nam być blisko Boga - dodał abp Szal.

- Wsłuchujemy się w Słowo Boże, które padać będzie do nas zapewne wiele razy poprzez różne spotkania, śpiew, muzykę, konferencję, ale także poprzez chwilę ciszy - zachęcał hierarcha.

- Wierzymy, że Pan Bóg jest wśród nas, bo jesteśmy zebrani w Jego Imię - tymi słowami abp Adam Szal zakończył.

KAI/Facebook/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
David Steindl-Rast

David Steindl-Rast OSB to ceniony mnich, pisarz i mówca; jego wykład w ramach konferencji TED ma ponad 3 miliony wyświetleń. W swojej bestsellerowej książce pokazuje, jak żyć w pełni. Kluczowy jest tu związek między modlitwą...

Skomentuj artykuł

W Kalwarii Pacławskiej rozpoczęło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.