W katechezie potrzeba "świętego rabanu"

W katechezie potrzeba "świętego rabanu"
(fot. Maciek 86 / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

W katechezie potrzebny jest "święty raban", który sprawi, że Ewangelia i jej przesłanie wzbudzą niepokój i refleksję - mówił bp Piotr Libera 28 sierpnia podczas dorocznego spotkania z katechetami przed nowym rokiem szkolnym. W spotkaniu na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku-Trzepowie wzięło udział około 400 katechetów z tzw. rejonu płockiego. Składali oni swoje podpisy w akcie protestu wobec prześladowań chrześcijan w Egipcie.

Bp Libera przewodniczył Mszy św. w kościele parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie. Podczas oficjalnego spotkania na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prosił katechetów, by wystrzegali się w swej pracy rutyny, a wręcz przeciwnie - mieli "ogień Ducha Świętego w sercach". Stwierdził, że w katechezie trzeba robić "świętym raban", w pozytywnym tego słowa znaczeniu: trzeba "budzić niepokój Ewangelią i jej przesłaniem".

Ponadto hierarcha zachęcał katechetów do aktywnego włączenia się w prace 43. Synodu Diecezji Płockiej. Zapowiedział fazę przygotowań do rekolekcji kerygmatycznych, które odbędą się w parafiach. Najpierw jednak trzeba będzie przygotować duchownych i świeckich liderów tych rekolekcji.

Bp Libera zwrócił się również do katechetów z apelem, by składali swoje popisy na liście w obronie prześladowanych chrześcijan w Egipcie. List w tej sprawie wraz z ich podpisami przekazany zostanie ambasadorowi Egiptu w Polsce.

DEON.PL POLECA

Podczas spotkania ks. kanonik dr Andrzej Krasiński, dyrektor wydziału katechetycznego w Kurii Diecezjalnej Płockiej, organizator zjazdu katechetycznego, zwrócił uwagę, że w nowym roku szkolnym zmniejszyła się ilość uczniów w szkołach, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości godzin lekcyjnych dla katechetów. Poinformował o tym, że w tym roku w diecezji płockiej, w związku z wdrożeniem dla klas II szkoły podstawowej nowej podstawy programowej katechezy oraz nowego programu nauczania religii, nie będzie uroczystości pierwszej Komunii Świętej - odbędzie się ona dopiero w klasie III. Na zakończenie klasy IV pozostaje na razie uroczystość odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych, jednak docelowo będzie się ona odbywać w klasie VI.

Ks. Krasiński przedstawił także nowy diecezjalny podręcznik do klasy II szkoły podstawowej, w czterech wersjach: Podręcznik metodyczny dla nauczyciela, kolorowy Podręcznik ucznia, Zeszyt ćwiczeń dla ucznia oraz i Teczka pomocy dla katechety. Z kolei klasa I niebawem otrzyma płytę z programem do tablicy interaktywnej. Finalizowana jest także kwestia płyty muzycznej dla pięciolatków.

"To będzie rok mierzenia się z `kryzysem obecnego czasu`, przez kształtowanie autentycznej, pogłębionej wiary, w ramach działań inspirowanych nowym programem duszpasterskim, którego hasło brzmi `Wierzę w Syna Bożego`. Rozpoczyna on nowy program duszpasterski, opracowany na cztery lata. Główną ideą programu jest przygotowanie wiernych w Polsce do obchodów 1050-lecia chrztu w 2016 r. Jego priorytetami są: rozpowszechnianie Biblii jako słowa Bożego docierającego w postaci kerygmatu do każdego człowieka, ewangelizacja oraz katecheza dorosłych przed chrztem dziecka" - poinformował dyrektor wydziału katechetycznego.

Ks. prof. Marek Lis, filmoznawca, członek jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes, podczas spotkania opowiedział o roli filmu w posłudze katechetycznej. Namawiał do tego, by w czasach kultury obrazkowej mieć na uwadze filmy, które oglądają uczniowie, szukać w nich wartości. Natomiast złe filmy mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji. Proponował także emitowanie podczas katechezy fragmentów filmów, zmuszających do myślenia, promujących wartość życia i rodziny.

Podczas spotkania Elżbieta Brzeska-Walczak, Ewa Bembenista i Iwona Kamińska, zachęcały do udziału w planowanych warsztatach metodycznych dla katechetów w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Ks. Jarosław Mokrzanowski, pracownik wydziału duszpasterskiego w Kurii Diecezjalnej Płockiej, przedstawił roczny program akcji duszpasterskich i zachęcał do udziału we wrześniowej 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa.

Natomiast ks. Grzegorz Szlom, moderator diecezjalny Eucharystycznego Ruchu Młodych, zachęcał katechetów do tworzenia w parafiach kół tego ruchu. Ks. dr Rafał Bednarczyk, pracownik wydziału katechetycznego w Kurii Diecezjalnej Płockiej opowiedział o najważniejszych wydawnictwach katechetycznych, w tym o "Informatorze katechetycznym" z planem pracy na cały rok.

W spotkaniu katechetycznym w Płocku-Trzepowie wzięło udział około 400 katechetów z tzw. rejonu płockiego (Płocka, Sierpca, Gostynina, Rypina i innych miast).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W katechezie potrzeba "świętego rabanu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.