W katedrze w Łomży pochowano bpa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanka

W katedrze w Łomży pochowano bpa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanka
(fot. PAP/Artur Reszko)
2 miesiące temu
KAI / df

W katedrze Michała Archanioła w Łomży (Podlaskie) pochowano w czwartek zmarłego 17 stycznia biskupa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisława Stefanka. Trumnę złożono w grobie w krypcie biskupów łomżyńskich.

Bp Stanisław Stefanek był ordynariuszem diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011, później pozostał w niej jako biskup senior. Zmarł po ciężkiej chorobie w szpitalu w Lublinie. Miał 84 lata.

Uroczystości pogrzebowe trwały od poniedziałku. Trumna z ciałem zmarłego była wystawiana w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej, w kościele seminaryjnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Odprawiano msze żałobne.

Biskupa Stanisława Stefanka żegnali w czwartek: licznie zgromadzone duchowieństwo, rodzina zmarłego, mieszkańcy ziemi łomżyńskiej, przedstawiciele władz państwowych, regionalnych, miejskich i parlamentarzyści.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. "Dzisiaj chowamy go w łomżyńskiej katedrze, dziękując Panu Bogu za dobro, jakiego doświadczyliśmy dzięki jego obecności na ziemi i przepraszając za popełnione przez niego grzechy" – mówił abp Gądecki.

W trakcie uroczystości podkreślano, że biskup Stanisław Stefanek był biskupem rodzin.

"(...) Możemy powiedzieć, że byłeś prawym człowiekiem, autentycznym chrześcijaninem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem i przyjacielem każdego człowieka. Dałeś się poznać jako obrońca prawdy, promotor wiary, obrońca życia, promotor małżeństwa i rodziny, promotor wartości religijnych i narodowych" – powiedział w homilii o zmarłym biskupie Stefanku biskup świdnicki Ignacy Dec.

"Dziękujemy ci za przykład kapłańskiego i biskupiego życia, za prawość w myśleniu, mówieniu i postępowaniu, za twoją dyspozycyjność do służby, za twoje poczucie humoru, za twoją wrażliwość na potrzeby drugich, za gotowość do niesienia pomocy, otwartość na każdą ludzką sprawę, a także za dyskretne znoszenie cierpień, cierpień duchowych i fizycznych, o których dokładnie nie wiedzieliśmy, ale dzisiaj to lepiej wiemy" – mówił bp Dec.

Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. W 1980 r. został biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie. W 1996 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Swoją posługę jako biskup łomżyński zakończył w 2011 r. i przeszedł na emeryturę.

W 2006 r. konsekrował biskupa pomocniczego łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, a w 2011 r. był współkonsekratorem podczas sakry biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

W 2009 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył biskupa Stefanka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. radni Łomży nadali bp. Stefankowi tytuł honorowego obywatela Łomży.

Telegram kondolencyjny wystosowała stolica apostolska. Podkreślono w nim, że bp Stanisław Stefanek "dał się poznać jako gorliwy pasterz, a także jako wieloletni ofiarny koordynator duszpasterstwa rodzin i kustosz instytutu dedykowanego tej gałęzi duszpasterstwa w Łomiankach".

"Zasłynął jako niestrudzony orędownik i obrońca wszystkiego, co sprzyja trwałości i szczęściu polskich rodzin" – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda (list odczytała dyr. Grażyna Ignaczak-Bandych). Prezydent przypomniał, że bp Stefanek – nawiązując do słów prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego, nauczał, że "rodzina ma być Bogiem silna, a naród silny rodziną, że rodzina to fundament życia społecznego".

Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka przypomniała, że za czasów pracy w tym mieście biskupa Stefanka powstał m.in. katolicki ośrodek adopcyjno-opiekuńczy, centrum rehabilitacji Caritasu, diecezjalne radio i muzeum. "W czasie swojej posługi biskupiej podejmował bardzo wiele działań z zakresu pomocy rodzinom i promowania ruchów prorodzinnych" – mówiła Alicja Konopka.

W imieniu samorządowców zmarłego pożegnał starosta łomżyński Lech Szabłowski. Biskupa żegnał również zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska. Za troskę o rodziny, w imieniu rodzin, dziękowali państwo Katarzyna i Krzysztof Jankowscy. Brat zmarłego biskupa Jan Stefanek i obecny biskup łomżyński Janusz Stepnowski podziękowali wszystkim za udział w kilkudniowych uroczystościach i za modlitwy

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W katedrze w Łomży pochowano bpa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanka
Komentarze (2)
DS
~Darek Szczecinski
24 stycznia 2020, 11:06
Bp Stefanek latami przenosil pedofili z parafii na parafie i nigdy zadnej ofierze nie pomogł! Byl przyjacielem pedofila ks. A. D. chronil go!! Gosc.pl - redakcja moje komentarze o nim non stop wyrzuca! Gosc.pl chroni pedofili ! Wy tez deonie?
TM
~Trzy małpki po z pochówku
24 stycznia 2020, 08:31
przemówił abp Stanisław Gądeck, przemówił biskup Ignacy Dec, ironicznie wybrzmiała stolica apostolska, gdzie diabeł sam się nie odezwał nawet babę posłał z dobrym słowem zgrabnie ubranym w liście prezydenta ... nie Łomży ale wybrzmiała rada miasta swoją Alicją z krainy czarów ... oczarowując słowem tak samo dobrym jak kultura szafarzy Liścia figowego i jeszcze Lech się rozlał głosem szafarzy trzeźwości trzeźwych jak orwellowska świnia ... a jakie świadectwo daje o nim Objawienie co Bóg na koniec w swoim orzeczeniu powiedział co usłyszeli słuchacze słowa bożego ?

Skomentuj artykuł

W katedrze w Łomży pochowano bpa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.