W Katowicach odbyło się nabożeństwo na zakończenie polskich obchodów 500-lecia reformacji

W Katowicach odbyło się nabożeństwo na zakończenie polskich obchodów 500-lecia reformacji
(fot. PAP/Paweł Supernak) (WARSZAWA 500-LECIE REFORMACJI NABOŻEŃSTWO)
KAI / mp

W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się centralne nabożeństwo na zakończenie polskich obchodów 500-lecia reformacji.

Liturgii przewodniczył zwierzchnik ewangelickiej diecezji katowickiej bp Marian Niemiec, który na wstępie podkreślił, że wyznawcy luteranizmu mają "powód do dziękczynienia i radowania, bo po raz pierwszy upamiętnienie reformacji odbywa się w epoce ekumenizmu".
W słowie wstępnym bp Niemiec powitał wszystkich uczestników uroczystego nabożeństwa, dla których "bez względu na wyznanie i przynależność konfesyjną Jezus Chrystus jest fundamentem życia".
Przypomniał o początkach reformacji, do której wstępem było ogłoszenie przez Marcina Lutra, mnicha augustiańskiego 95 tez, w których podejmował temat pokuty i sprzedaży odpustów. - Od tego niepozornego wydarzenia (...) rozpoczął się proces obejmujący Kościół, życie społeczne, gospodarcze, naukowe, a który nazywamy reformacją - wskazał. Dodał, że podstawą odnowy było i jest Pismo Święte, które wskazuje i prowadzi do Jezusa Chrystusa.
Bp Niemiec podkreślił, że wyznawcy luteranizmu mają "powód do dziękczynienia i radowania, bo po raz pierwszy upamiętnienie reformacji odbywa się w epoce ekumenizmu". - Upamiętnienie początków reformacji będzie odpowiednie wtedy, gdy luteranie i katolicy - gdy wszyscy chrześcijanie - wsłuchają się w ewangelię Jezusa Chrystusa i gdy pozwolą się wciąż na nowo powoływać do wspólnoty ze swoim Panem - dodał bp Niemiec.
Do Katowic na zakończenie obchodów 500-lecia reformacji przybyli także prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup opolski Andrzej Czaja oraz bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.
W ewangelickiej świątyni zgromadzili się także przedstawiciele innych Kościołów zgromadzonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, parlamentarzyści i lokalne władze samorządowe. Przybył także b. premier Jerzy Buzek, należący do Kościoła luterańskiego.
Kazanie wygłosił zwierzchnik ewangelickiej diecezji cieszyńskiej bp Adrian Korczago.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Katowicach odbyło się nabożeństwo na zakończenie polskich obchodów 500-lecia reformacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.