W Kętrzynie powstało 45. Okno Życia

KAI / drr

W Kętrzynie (archidiecezja warmińska) powstało Okno Życia. Jest to 45. miejsce w Polsce, w którym matka pozbawiona oparcia najbliższych, będzie mogła bezpiecznie i bez konsekwencji prawnych pozostawić swoje dziecko. W ciągu pięciu lat w całym kraju pozostawionych zostało ponad czterdzieścioro dzieci.

Dyrektor olsztyńskiej Caritas ks. Roman Lompa poinformował, że kętrzyńskie okno życia powstało w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II z okazji jego beatyfikacji. Uroczyste otwarcie odbędzie się 30 maja o godz. 19.15 przy ul. Zamkowej 4. Uroczystość zostanie poprzedzona celebracją Mszy św. w kościele św. Jerzego o godz. 18.

- Każda matka może anonimowo pozostawić nowo narodzone niemowlę w oknie. Dziecko ma wtedy realną szansę na adopcję i nadzieję na kochającą rodzinę - podkreśla ks. Lompa. Pomysłodawcami tej inicjatywy są Urszula Baraniecka z grupą mieszkańców Kętrzyna. Inicjatywę wsparli starosta kętrzyński Tadeusz Mordasiewicz, ks. Stanisław Majewski, proboszcz parafii Świętego Jerzego, siostry zakonne i ks. Roman Lompa, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Fundatorami są m.in. kętrzyńskie starostwo, samorządowcy i osoby prywatne.

Mordasiewicz przypomniał słowa Jana Pawła II, że "stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka". - Chciałbym, aby to miejsce zawsze było puste. Każde dziecko powinno być kochane i wychowywane w swojej rodzinie. Czasami bywa inaczej i dlatego warto podejmować działania promujące szacunek dla życia i dać szansę nowo narodzonym dzieciom na miłość i opiekę - powiedział Mordasiewicz.

DEON.PL POLECA

Obecnie w całym kraju działają 44 Okna Życia. Powoływały je zazwyczaj diecezjalne Caritas we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, w dwóch wypadkach – w Łodzi i Starachowicach – ze szpitalami miejskimi. W Niemczech jest 80 Okien Życia. W Rzymie pierwsza tego typu placówka została uruchomiona po krakowskiej (w 2006) przy szpitalu w dzielnicy Casilino, na peryferiach miasta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Kętrzynie powstało 45. Okno Życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.