W Kosowie poświęcono katedrę pod wezwaniem św. Matki Teresy

W Kosowie poświęcono katedrę pod wezwaniem św. Matki Teresy
(fot. Diego Delso [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / kw

W Prisztinie, stolicy Kosowa, została poświęcona katedra pod wezwaniem św. Matki Teresy. Uroczystość odbyła się 5 września, w pierwszą rocznicę kanonizacji "matki ubogich" oraz w dniu jej liturgicznego wspomnienia.

Matka Teresa z Kalkuty (1910-1997) przeszła do historii jako "matka ubogich". Za swoje zaangażowanie na rzecz biednych, bezdomnych, chorych i umierających, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. 4 września 2016 r. jej kanonizacji dokonał w Watykanie papież Franciszek.

Specjalnym wysłannikiem na uroczystości poświęcenia świątyni papież Franciszek mianował 88-letniego albańskiego kardynała Ernesta Simoniego. Kard. Simoni w czasach dyktatury komunistycznej był ofiarą prześladowań w swej ojczyźnie. Dwukrotnie skazano go na śmierć, każdorazowo jednak wyrok zamieniano na karę więzienia - w sumie spędził za kratami około 20 lat. Biret kardynalski otrzymał z rąk papieża Franciszka w 2016 r.

Nowy kościół stanął w miejscu, w którym na początku II w. mieli zginąć pierwsi męczennicy pochodzący z tego regionu Florus i Laurus. Plac pod budowę świątyni ofiarowało miasto Prisztina, a kamień węgielny położył pierwszy prezydent Kosowa Ibrahim Rugova w 2005 r.

Po nieoczekiwanej śmierci ówczesnego biskupa Marko Sopiego oraz prezydenta Rugowy w 2006 r., budowa utknęła w martwym punkcie i ruszyła ponownie półtora roku później. W 2010 r. świątynię pokryto dachem i od tego czasu odprawiane są tam nabożeństwa. Do całkowitego wykończenia prac jest jeszcze daleko, brakuje m.in. jednej z dwóch 70-metrowych wież.

DEON.PL POLECA

 

Katedra ma być nową siedzibą administratury apostolskiej Prizrenu. Powstała ona w 2000 r. z podziału diecezji Skopje-Prizren. Administrator apostolski bp Dodë Gjergji jest zwierzchnikiem katolików w Kosowie. "Matka Teresa jest córką, siostrą i matką naszego narodu", podkreśla bp Gjergji, przypominając jednocześnie, że przyszła święta rozpoznała swoje misjonarskie powołanie w maryjnym sanktuarium w Letnicy, odległej o 60 km od Prisztiny.

Kosowo, które ogłosiło niepodległość odrywając się od Serbii w 2008 r., dotychczas nie zostało uznane przez Stolicę Apostolską jako państwo.

Matka Teresa była Albanką. Skopje, gdzie urodziła się w 1910 r., należało w tamtym czasie do imperium osmańskiego. Rodzice Matki Teresy pochodzili z Kosowa. W kosowskiej Letnicy późniejsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości, przyjęła Pierwszą Komunię św. Również Tirana, stolica Albanii, upamiętniła swoją rodaczkę nadając stołecznemu lotnisku imię Matki Teresy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Kosowie poświęcono katedrę pod wezwaniem św. Matki Teresy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.