W Prisztinie zostanie otwarta nowa katedra pw. św. Matki Teresy

W Prisztinie zostanie otwarta nowa katedra pw. św. Matki Teresy
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

W Prisztinie - stolicy Kosowa - zostanie poświęcona 5 września nowa katedra pw. św. Matki Teresy. Kamień węgielny pod budowę świątyni wmurowano przed 12 laty. Swoim specjalnym wysłannikiem na uroczystość papież Franciszek mianował 88-letniego albańskiego kardynała Ernesta Simoniego.

Pierwsza Msza św. w nowej katedrze będzie sprawowana dokładnie w 20. rocznicę śmierci kanonizowanej w ub.r. założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości.

Matka Teresa urodziła się w Skopje w dzisiejszej Macedonii, a matka późniejszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla była Albanką z dzisiejszego Kosowa.

Kard. Simoni w czasach dyktatury komunistycznej był ofiarą komunistycznych prześladowań w swej ojczyźnie. Dwukrotnie skazano go na śmierć, każdorazowo jednak wyrok zamieniano na karę więzienia - w sumie spędził za kratami około 20 lat. Biret kardynalski otrzymał z rąk papieża Franciszka w 2016 r.

- Matka Teresa jest córką, siostrą i matką naszego narodu - powiedział administrator apostolski Prizrenu, bp Dodë Gjergji nawiązując do zapowiedzianych uroczystości. Przypomniał, że Matka Teresa rozpoznała swoje misjonarskie powołanie w maryjnym sanktuarium w Letnicy, odległej o 60 km od Prisztiny.

Matka Teresa z Kalkuty (1910-1997) przeszła do historii jako "matka ubogich". Za swoje zaangażowanie na rzecz biednych, bezdomnych, chorych i umierających założycielka zgromadzenia zakonnego i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla stała się niezapomnianą postacią. 4 września 2016 r. jej kanonizacji dokonał w Watykanie papież Franciszek.

Kamień węgielny pod budowę nowej katedry, której budowę wspierał m.in. były prezydent Kosowa, Ibrahim Rugova, został położony w 2005 r. Po nieoczekiwanej śmierci ówczesnego biskupa Marko Sopiego oraz prezydenta Rugowy w 2006 r. budowa utknęła w martwym punkcie i ruszyła ponownie w półtora roku później. W 2010 r. świątynię pokryto dachem i od tego czasu odprawiane są tam nabożeństwa. Do całkowitego wykończenia prac jest jeszcze daleko, brakuje m.in. jednej z dwóch 70-metrowych wież.

Katedra ma być nową siedzibą administratury apostolskiej Prizrenu. Powstała ona w 2000 roku z podziału diecezji Skopje-Prizren. Administrator apostolski bp Gjergji jest zwierzchnikiem katolików w Kosowie.

Kosowo, które ogłosiło niepodległość odrywając się od Serbii w 2008 r., dotychczas nie zostało uznane przez Stolicę Apostolską jako państwo. Kosowo jest także centrum duchowym Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Prisztinie zostanie otwarta nowa katedra pw. św. Matki Teresy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.