W listopadzie Benedykt XVI odwiedzi Hiszpanię

W listopadzie Benedykt XVI odwiedzi Hiszpanię
(fot. Grzegorz Gałązka/DEON.pl)
KAI / mik

6 i 7 listopada Benedykt XVI odwiedzi Hiszpanię – stwierdził watykański rzecznik prasowy, ks. Federico Lombardi. Zaznaczył, że nie są jeszcze znane szczegóły piątej w tym roku pielgrzymki zagranicznej Ojca Świętego.

6 listopada papież odwiedzi Santiago de Compostela, gdzie trwa Rok Święty. To miejsce kultu św. Jakuba apostoła ma wielkie znaczenie dla całego kontynentu europejskiego. Następnego dnia. 7 listopada Benedykt XVI odwiedzi stolicę Katalonii, Barcelonę, by dokonać konsekracji bazyliki Sagrada Familia, dzieła wybitnego artysty, Antonio Gaudìego. Obecność Ojca Świętego ma też być wyrazem jego uznania dla postaci i dzieła tego wybitnego architekta – zaznaczył ks. Lombardi.

Bazylika Sagrada Familia wznoszona jest od 127 lat i jest jednym z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt F. de Paul Villar. Następnie, w 1883 r. kierownictwo objął Antoniego Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 roku pod kołami tramwaju, a w krypcie w której obecnie odprawia się Msze św. pochowano jego ciało. Na niższej kondygnacji znajduje się wystawa przybliżająca historię powstania bazyliki.

Bazylika miała być swego rodzaju aktem wiary – „kazaniem w kamieniu”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości.

Śmierć architekta i wojna domowa wstrzymały budowę świątyni. Anarchiści, co prawda, nie zrównali świątyni z ziemią, ale zniszczeniu uległy rozrysowane modele, plany i projekty Gaudíego.

W latach 50. XX w. postanowiono wznowić budowę bazyliki. W 1987 r. rozpoczęto prace przy zachodniej Fasadzie Pasji projektu J.M. Subiracha. Na realizację czeka też jeszcze 180-metrowa wieża na skrzyżowaniu naw, mająca wyrażać chwałę Jezusa.

W 1992 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Gaudíego. Zebrano wiele świadectw pobożności architekta. Istnieje też spory ruch pielgrzymkowy do jego grobu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W listopadzie Benedykt XVI odwiedzi Hiszpanię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.