W Lourdes ogłoszono stan klęski żywiołowej

Radio Watykańskie / drr

Jest nadzieja na szybsze sfinansowanie i zakończenie prac porządkowych po powodzi, która nawiedziła Lourdes 20 października. Władze ogłosiły dla tego miasta stan klęski żywiołowej. Otwiera to nowe możliwości ubiegania się o odszkodowania.

- Wraz z tą decyzją firmy ubezpieczeniowe będą mogły zakończyć swoje prace - powiedział rektor tamtejszego sanktuarium maryjnego ks. Horacio Brito. Zarazem dodał jednak, że "nie wszystkie poniesione nakłady zostaną zwrócone. Stąd też hojność dla Lourdes jest teraz konieczna bardziej niż kiedykolwiek przedtem".

Powódź zniszczyła m.in. elektrownię wodną, dwa mosty dla pieszych i drogi dojazdowe. Po wylaniu rzeki trzeba było ewakuować z okolicznych hoteli blisko 500 osób. Straty samego sanktuarium, gdzie także wlała się woda, szacuje się na kilkaset tysięcy euro. Jest to bardzo poważny wydatek dla tego sanktuarium maryjnego. Mimo iż corocznie nawiedza je ok. 6 milionów pielgrzymów z całego świata, w ostatnich latach znacznie zmniejszyła się ofiarność pątników. Za rok 2011 zanotowano blisko milion euro deficytu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Lourdes ogłoszono stan klęski żywiołowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.