W marcu 2012 roku IX Zjazd Gnieźnieński

W marcu 2012 roku IX Zjazd Gnieźnieński
Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk i prymas senior arcybiskup Henryk Muszyński podczas konferencji prasowej przed IX Zjazdem Gnieźnieńskim (fot. PAP/Adam Ciereszko)
PAP / drr

16 marca 2012 roku w Gnieźnie rozpocznie się IX Zjazd Gnieźnieński. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Trzydniowe wydarzenie będzie poświęcone roli religii w społeczeństwie obywatelskim współczesnej Europy. Zaplanowano udział ok. 600-800 uczestników.

- Zjazd, do którego się przygotowujemy, ma wielkie znaczenie. To jest wszechnica, gdzie możemy wypowiedzieć wszystko, co nas interesuje w duchu wolności, odpowiedzialności za prawdę. Chrześcijanin to nie jest człowiek, który nie ma nic do powiedzenia w społeczeństwie. Tego rodzaju stereotypy należy niszczyć - powiedział prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

DEON.PL POLECA




Do wykładów i udziału w debatach inicjatorzy Zjazdu zamierzają zaprosić specjalistów z całej Europy, przywódców religijnych, polityków, ludzi kultury, socjologów, ekonomistów, praktyków i działaczy społecznych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, przewodniczący PE Jerzy Buzek, prezydent Chorwacji Ivo Josipowic i były premier Słowacji Jan Carnogursky.

Zjazdowi towarzyszyć będą Targi Inicjatyw Obywatelskich, które mają umożliwić prezentację obywatelskich organizacji religijnych. Podobnie jak w poprzednich latach, dzięki współpracy z Polską Radą Ekumeniczną Zjazd Gnieźnieński będzie miał trzech kapelanów, reprezentujących główne nurty chrześcijaństwa: katolicyzm, prawosławie i protestantyzm.

Zjazdy Gnieźnieńskie to miejsce spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez wykłady, dyskusje, warsztaty i modlitwę wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość kontynentu. Przyszłoroczne wydarzenie odbędzie się w 1012. Rocznicę I Zjazdu Gnieźnieńskiego.

W marcu 1000 roku do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, przybył cesarz Otton III. Zjazd ten i spotkanie cesarza z Bolesławem Chrobrym były znakiem przyjęcia Polski do grona państw europejskich.

Tradycję organizowania Zjazdów Gnieźnieńskich jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej na skalę europejską kontynuował abp Henryk Muszyński. W 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński z udziałem Jana Pawła II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej. III Zjazd Gnieźnieński miał miejsce w 2000 roku z okazji jubileuszu chrześcijaństwa i odbył się z udziałem pięciu prezydentów europejskich państw. Kolejne spotkania miały miejsce w 2003, 2004, 2005, 2008 i 2010 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W marcu 2012 roku IX Zjazd Gnieźnieński
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.