W marcu kolejne rozmowy między niemieckimi biskupami a Kurią Rzymską

W marcu kolejne rozmowy między niemieckimi biskupami a Kurią Rzymską
Fot. Depositphotos
KAI / pk

22 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Konferencji Biskupów Niemieckich i Kurii Rzymskiej dotyczące niemieckiej "drogi synodalnej" - poinformował niemiecki portal katolicki katholisch.de, powołując się na prefekta Dykasterii Nauki Wiary kard. Víctora Manuela Fernándeza.

W ubiegłym tygodniu w Augsburgu odbyło się wiosenne zebranie plenarne Konferencji Biskupów Niemiec (DBK). Na konferencji prasowej po jego zakończeniu przewodniczący episkopatu, biskup Georg Bätzing wyjaśnił, jak powinny wyglądać dalsze działania po ponownej interwencji Watykanu w Komitecie Synodalnym.

DEON.PL POLECA
Bp Bätzing zapewnił, że niemieccy biskupi pragną kontynuować proces "drogi synodalnej" w ścisłym porozumieniu z Rzymem i Synodem Biskupów. Zapewnił, że przyszła Rada Synodalna w Niemczech będzie zgodna z prawem kanonicznym i zapewnił, że bez upoważnienia z Rzymu nie będzie takiego organu. "Naszym celem jest dobre połączenie wszystkich nurtów działania i walki o Kościół synodalny i dla niego", powiedział biskup Limburga. Obecnie jednak, "zanim zaczniemy rozmawiać o treści, najważniejszym celem jest znalezienie wspólnej drogi".

Biskupi bardzo poważnie potraktowali list Watykanu z 16 lutego w sprawie Komisji Synodalnej, przyznał bp Bätzing. Z listu wynika jasno, że istnieją różne poglądy na temat planowanej komisji i czterech powierzonych jej zadań. Obejmują one m.in. przygotowanie Rady Synodalnej zgodnej z prawem kanonicznym. - Chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby odpowiedzieć na wyrażone w liście obawy Rzymu - podkreślił bp Bätzing.

DEON.PL POLECA

Bp Bätzing zapowiedział w ubiegły czwartek dalsze rozmowy z wysokimi rangą przedstawicielami Kurii Rzymskiej w najbliższej przyszłości, ale nie podał dokładnej daty. Nie jest jasne, co stanie się z niemiecką "drogą synodalną". Przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Irme Stetter-Karp, skrytykowała list z Watykanu w wywiadzie dla niemieckiego portalu katholisch.de. - Bardzo zastanawiam się nad tym, czy uda nam się kontynuować konstruktywną wspólną pracę świeckich i biskupów w Niemczech - powiedziała Stetter-Karp. Obok przewodniczącego niemieckiego episkopatu, przewodnicząca ZdK jest jednym z dwóch liderów niemieckiej "drogi synodalnej".

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

W marcu kolejne rozmowy między niemieckimi biskupami a Kurią Rzymską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.