W niedzielę 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
(fot. depositphotos.com)
2 miesiące temu
KAI / df

Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej będzie głównym motywem 12. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Obchodzony on będzie pod hasłem "Przywrócić nadzieję". W niedzielę 8 listopada polscy katolicy będą modlić się w intencji chrześcijan prześladowanych na świecie, zostanie też przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla wyznawców Chrystusa w centralnej Afryce.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany corocznie w drugą niedzielę listopada przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski.

Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Destabilizacja polityczna wciąż ogarnia i pogłębia w nędzy cały kraj, targany wojną, która wybuchła w 2013 r., po obaleniu prezydenta Françoisa Bozize'a. W tej wojnie walczą ze sobą muzułmanie i chrześcijanie. „Tysiące ludzi nadal ucieka, a w kraju zaczyna brakować żywności” – alarmuje ks. dr Andrzej Paś z polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Poważnym problemem jest też wysoce rozpowszechniona praca dzieci. Pracują one w rolnictwie, górnictwie diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie przyjmują śmiertelne dawki napromieniowania.

Wielkim problemem jest analfabetyzm. Ponadto, wedle szacunków ONZ, około 11% populacji w wieku od 15 do 49 lat jest nosicielem wirusa HIV.

W najbliższy czwartek, o godzinie 10.30 odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie wyemitowane przesłanie kard. Dieudonné Nzapalainga, arcybiskupa Bangi, z Republiki Środkowoafrykańskiej. W swoim przesłaniu wyraża on wdzięczność Polakom za dotychczasowe wsparcie i prosi o kontynuację pomocy. Na wydarzenie zaprasza Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Konferencja prasowa przed XII Dniem Solidarności z Kościołem odbędzie się 5 listopada (czwartek) o godz. 10.30 w siedzibie PKWP (Warszawa, ul. Wiertnicza. 142).

W spotkaniu wezmą udział: bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (on-line), ks. dr hab. (prof. UKSW) Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Podczas konferencji będzie możliwość zapoznania się z tematyką prześladowań chrześcijan. Zaprezentowane zostaną też pomoce duszpasterskie przygotowane na XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym do wykorzystania we wszystkich polskich parafiach.

Konferencja będzie transmitowana na profilu PKWP na Facebooku: https://www.facebook.com/PomocKosciolowiWPotrzebie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

W niedzielę 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Komentarze (2)
WK
~wielo kropek
5 listopada 2020, 17:49
kościół prześladowany ... Jezus z b(r)atem wchodzi do katedry synów zatracenia i prześladuje obłudników gorliwych na modlitwie jak poganie w Episkopacie Polski vide Mt 18, ... - 20
KC
~kaprawe chrześcijaństwo ja na Pawła II
5 listopada 2020, 17:43
Kościół prześladowany i Kościół prześladujący ... ofiary takie inne niż te z tacy parafialnych jałmużników utrzymujących komfort i luksus (Wj 20,26) ołtarza i plebanii bałwochwalców ... w tym potrzeby zaplecza ... zakrystii ks. pedofili a już Prymas 1000 Lecia wiedział to i powiedział jałowym językiem uczonego w piśmie którego kapłańska mowa ciała niedojadała by powiedzieć NON POSSUMUS kapłanom ...w królewskim mieście Krakowie ...w królewskim miecie Łomży ... a nie tylko komuchom : "Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może! " a powiedział to Patron Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w jakim zlikwidowano pediatrię ... a sztandary w tym czasie ustanawiano na potęgę świńskim kapelanom życia na ziemi tej ziemi na pokaz pobożnych w sercu bezbożnych prałatów infułatów profesorów doktorów katedry synów zatracenia

Skomentuj artykuł

W niedzielę 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.