W niedzielę 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej będzie głównym motywem 12. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Obchodzony on będzie pod hasłem "Przywrócić nadzieję". W niedzielę 8 listopada polscy katolicy będą modlić się w intencji chrześcijan prześladowanych na świecie, zostanie też przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla wyznawców Chrystusa w centralnej Afryce.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany corocznie w drugą niedzielę listopada przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski.

Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Destabilizacja polityczna wciąż ogarnia i pogłębia w nędzy cały kraj, targany wojną, która wybuchła w 2013 r., po obaleniu prezydenta Françoisa Bozize'a. W tej wojnie walczą ze sobą muzułmanie i chrześcijanie. „Tysiące ludzi nadal ucieka, a w kraju zaczyna brakować żywności” – alarmuje ks. dr Andrzej Paś z polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

DEON.PL POLECA

Poważnym problemem jest też wysoce rozpowszechniona praca dzieci. Pracują one w rolnictwie, górnictwie diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie przyjmują śmiertelne dawki napromieniowania.

Wielkim problemem jest analfabetyzm. Ponadto, wedle szacunków ONZ, około 11% populacji w wieku od 15 do 49 lat jest nosicielem wirusa HIV.

W najbliższy czwartek, o godzinie 10.30 odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie wyemitowane przesłanie kard. Dieudonné Nzapalainga, arcybiskupa Bangi, z Republiki Środkowoafrykańskiej. W swoim przesłaniu wyraża on wdzięczność Polakom za dotychczasowe wsparcie i prosi o kontynuację pomocy. Na wydarzenie zaprasza Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Konferencja prasowa przed XII Dniem Solidarności z Kościołem odbędzie się 5 listopada (czwartek) o godz. 10.30 w siedzibie PKWP (Warszawa, ul. Wiertnicza. 142).

W spotkaniu wezmą udział: bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (on-line), ks. dr hab. (prof. UKSW) Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Podczas konferencji będzie możliwość zapoznania się z tematyką prześladowań chrześcijan. Zaprezentowane zostaną też pomoce duszpasterskie przygotowane na XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym do wykorzystania we wszystkich polskich parafiach.

Konferencja będzie transmitowana na profilu PKWP na Facebooku: https://www.facebook.com/PomocKosciolowiWPotrzebie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

W niedzielę 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.