W niedzielę odbędzie się spotkanie matek i teściowych. "Chcemy mówić o nich, że są darem z nieba"

W niedzielę odbędzie się spotkanie matek i teściowych. "Chcemy mówić o nich, że są darem z nieba"
(fot. pl.depositphotos.com)
KAI / jb

"Chcemy łamać stereotypy i mówić o teściowych, które są darem z nieba, choć często z nich drwimy" - podkreśla ks. Tomasz Wilga, organizator spotkania w Śniadowie.

Doroczne, Diecezjalne Spotkanie Matek i Teściowych odbędzie się w niedzielę w Śniadowie w diecezji łomżyńskiej. Tego dnia Kościół wspomina bł. Mariannę Biernacką, męczennicę z okresu II wojny światowej - teściową, która oddała życie za swoją ciężarną synową.

Podobne spotkania teściowych organizowane są również w Lipsku nad Biebrzą w diecezji ełckiej. Tam do dziś mieszka ocalona przed 76 laty synowa błogosławionej - Anna Biernacka.

"Chcemy łamać stereotypy i mówić o teściowych, które są darem z nieba, choć często z nich drwimy" - podkreśla ks. Tomasz Wilga, organizator spotkania w Śniadowie.

Spotkanie odbędzie się 14 lipca (w niedzielę) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie. Początek o godzinie 11. 00. W programie między innymi konferencja i modlitwa różańcowa w intencji uzdrowienia relacji rodzinnych. Centralnym punktem będzie Msza święta o godzinie 12.00. Ideą spotkania jest podkreślenie wartości płynących ze zdrowych relacji w rodzinie oraz roli teściowych w oparciu o życie bł. Marianny Biernackiej.

"Postawa błogosławionej męczennicy staje w opozycji do współczesnego myślenia. Ci, którzy pragną powrotu do normalnych relacji rodzinnych, mogą śmiało kierować do niej prośby o wstawiennictwo" - zachęca ks. Wilga.

Podobne spotkania jak w Śniadowie w diecezji łomżyńskiej odbywają się też w Lipsku nad Biebrzą w diecezji ełckiej, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Bazylianki. Właśnie w tej miejscowości urodziła się i tam mieszkała bł. Marianna Biernacka. Wraz z mężem Ludwikiem miała sześcioro dzieci. Po śmierci męża zamieszkała u swego syna Stanisława i synowej Anny.

Na przełomie czerwca i lipca 1943 roku doszło do masowych aresztowań mieszkańców Lipska i okolic. Były one odwetem hitlerowców za zabicie niemieckiego policjanta przez partyzantów. Na liście osób, które miały być aresztowane, znalazł się również syn bł. Marianny i jego żona.

Aresztowanie Biernackich nastąpiło rankiem 1 lipca. Bł. Marianna padła do stóp niemieckiego żołnierza i błagała, aby oszczędził jej synową, która była wówczas w dziewiątym miesiącu ciąży. "Panie, a gdzież ona pójdzie? Zostawcie ją, ja pójdę sama za nią". Niemiecki żołnierz się zgodził. Po dwutygodniowym pobycie w więzieniu w Grodnie, Mariannę, jej syna i innych aresztowanych wywieziono do fortów w pobliskiej miejscowości Naumowicze i tam 13 lipca 1943 roku zostali rozstrzelani. Uratowana synowa Anna dożyła 98 lat, zmarła 4 sierpnia 2014 roku.

13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną wraz z innymi męczennikami II wojny światowej. Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem nie tylko w diecezji ełckiej, ale także w całej Polsce i poza jej granicami. Coraz więcej kobiet, zwłaszcza wdów, teściowych i synowych, zwraca się do niej, jako do swej patronki i orędowniczki. Bł. Marianna Biernacka jest też patronką życia poczętego oraz rodzin.

Duchowość bł. Marianny przybliża modlitewnik dla teściowych pt. "Ja pójdę za nią" wydany w maju br. staraniem Caritas Diecezji Ełckiej. Imię patronki teściowych nosi prowadzony przez tę kościelną organizację charytatywną Dom Samotnej Matki w Ełku otwarty pod koniec sierpnia 2013 r. Jest to wotum wdzięczności za heroiczną postawę, oddanie życia za synową w stanie błogosławionym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W niedzielę odbędzie się spotkanie matek i teściowych. "Chcemy mówić o nich, że są darem z nieba"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.