W niedzielę papież obejmie katedrę Biskupa Rzymu, co to oznacza? [WIDEO]
![W niedzielę papież obejmie katedrę Biskupa Rzymu, co to oznacza? [WIDEO] W niedzielę papież obejmie katedrę Biskupa Rzymu, co to oznacza? [WIDEO]](https://static.deon.pl/storage/image/core_files/2025/5/24/2cab675bc91bfa0b90e43c1597221bbc/jpg/deon/articles-thumb-xlarge-breakpoint-default/w-niedziele-papiez-obejmie-katedre-biskupa-rzymu-co-to-oznacza-wideo.jpg)
Spośród czterech papieskich bazylik w Rzymie to św. Jan na Lateranie jest katedrą Biskupa Rzymu. W niedzielę Leon XIV oficjalnie obejmie tę starożytną, wybudowaną przez cesarza Konstantyna świątynię.
Katedra, czyli tron biskupi, to miejsce, z którego biskup przewodniczy zgromadzeniu jako przedstawiciel samego Chrystusa, a jednocześnie jest najwyższym symbolem potestas docendi, urzędu nauczycielskiego, który Chrystus powierzył Piotrowi, a wraz z nim apostołom. Już pod koniec III wieku Cyprian z Kartaginy używa wyrażenia Cathedra Petri (De unitate, 4) na określenie siedziby biskupa rzymskiego.
Historia powstania bazyliki
Bazylika, założona w 312 roku przez cesarza Konstantyna i poświęcona Najświętszemu Zbawicielowi, stała się katedrą, kościołem macierzystym Rzymu, ponieważ była siedzibą papieża, ale przede wszystkim dlatego, że z nią związana była funkcja nauczycielska następcy Piotra. Dlatego po wyborze papież staje się biskupem Rzymu i obejmuje Bazylikę Laterańską, swoją „katedrę”, zwaną również omnium urbis et orbis Ecclesiarum mater et caput (Matka i głowa kościołów całego miasta i świata).
O zadaniu następcy Piotra, jakim jest świadczenie o powodach swej nadziei (por. 1 P 3,15) i umacnianie braci w wierze (por. Łk 22, 32), przypomina również zachowana do dziś tradycja, zgodnie z którą papież podpisuje dokumenty o charakterze pasterskim w Bazylice św. Jana na Lateranie.
Obecna katedra biskupia była elementem wystroju absydy z czasów Mikołaja IV (1288–1299), i została przekształcona pod koniec XIX wieku podczas problematycznej przebudowy prezbiterium. W dolnej części zachował się jednak oryginalny relief przedstawiający cztery symboliczne zwierzęta: węża, lwa, smoka i bazyliszka. Dwa prawdziwe i dwa mityczne zwierzęta nawiązują do Psalmu 91 z Wulgaty, który mówi: Po wężu i bazyliszku będziesz chodził, lwa i smoka będziesz deptał. Kiedy więc nowy papież zasiada na swojej katedrze, depcze je. Przybywa bowiem w imieniu Chrystusa, który zwyciężył zło, nienawiść i śmierć.
Johana Bronková/VaticanNews/dm
Skomentuj artykuł