W odbudowanej katedrze Notre Dame w Paryżu zachowane będą wszystkie uratowane elementy, w tym polska kaplica

W odbudowanej katedrze Notre Dame w Paryżu zachowane będą wszystkie uratowane elementy, w tym polska kaplica
Fot. sborisov / depositphotos.com
PAP / jk

„Zmieniliśmy pierwotny projekt odbudowy wnętrz katedry Notre Dame w Paryżu; wszystkie uratowane z pożaru elementy znajdą swoje miejsce w katedrze: obrazy, rzeźby i polska kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej” – powiedział rektor katedry Notre Dame w Paryżu ks. Olivier Ribedeau Dumas.

Zaniepokojenie wiernych wzbudziła informacja brytyjskiego dziennika „Telegraph”, który ujawnił, że plany odnowienia zniszczonej przez pożar katedry w kwietniu 2019 r., bazują na sztuce współczesnej i wielojęzycznych projekcjach cytatów biblijnych, co sprawi, że katedra będzie „przypominać politycznie poprawny Disneyland”. Według dziennika m.in. ławki dla wiernych wyposażone będą w świetlne diody. Jak wynika z wypowiedzi rektora katedry, księdza Oliviera Ribedeau Dumasa, wystrój wnętrza pozostanie tradycyjny. „Wcześniejszy projekt został zmieniony i Słowo Boże będzie inaczej wyrażone niż poprzez projekcje multimedialne, które znalazły się w poprzednim projekcie” – powiedział ks. Dumas. „Diecezja Paryska jest odpowiedzialna za rekonstrukcję wnętrz katedry, chodzi o pięć najważniejszych elementów liturgicznych katedry: baptysterium, ołtarza znajdującego się dokładnie na skrzyżowaniu transeptu, ambony u stóp dziewicy Notre Dame de Paris, katedry jako miejsca dla biskupów, tabernakulów. Te elementy były przedmiotem szerokich i otwartych konsultacji – otrzymaliśmy 69 propozycji, z których wybraliśmy 5 – zaś 20 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie Komitetu ds. Artystycznych, który przedyskutuje tych 5 projektów, a arcybiskup podejmie decyzję, który projekt będzie realizowany” – powiedział ks. Ribedeau Dumas.

„Drugim elementem są ławy i krzesła. Te oryginalne zostały przysypane gruzem i nie nadają się do użycia. Wybór krzeseł również były przedmiotem konsultacji i 20 czerwca ma zostać podjęta decyzja w tej sprawie. Dużą wagę przywiązujemy do relikwiarza, w którym będzie przechowywana uratowana z pożaru korona cierniowa oraz do kaplic katedralnych, których rekonstrukcja trwa. Relikwiarz będzie bardziej monumentalny niż poprzednio, a w kaplicach znajdą się obrazy, które będą korespondować z miejscem kultu. Każda epoka dodawała swoje elementy do katedry również w wiekach poprzednich” – wskazał rektor.

Ksiądz zapewnił, że polska kaplica zostanie jedynie odnowiona i pozostanie w niej kopia ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. „Jest to jedna z trzech kaplic narodowych w Notre-Dame de Paris, oprócz meksykańskiej z kopią obrazu Matki Bożej z Gwadelupy oraz chińskiej” – dodał. Ujawnił też, że od nowa zostanie zagospodarowana kaplica przeznaczona do spowiedzi.

„Ostatnim elementem, za które odpowiadamy, będzie światło, dźwięk i wideo. To ważne, ponieważ katedra zostanie w całości odnowiona. Będziemy mieć więcej światła naturalnego, dzięki odnowieniu tychże elementów oraz zamierzamy dodatkowo zamieścić mocne i ciepłe sztuczne oświetlenie, które będzie elementem i tłem dla liturgii w kolejnych dziesięcioleciach. Za pomocą światła i dźwięku chcemy wejść w misterium katedry. Ważne jest również wideo i urządzenia do nagrywania, bo katolickie telewizje często transmitują msze i uroczystości z katedry” – zapewnił rektor.

„Wszystkie prace są wykonywane w porozumieniu z ministerstwem kultury i przedsiębiorstwem publicznym odpowiedzialnym za odbudowę zewnętrza świątyni oraz merostwem, ponieważ otoczenie katedry, dziedziniec, ogrody są zależne częściowo od miasta” – przypomniał duchowny. Rektor zapewnił, że katedra utrzyma swoje ogrody, w których zostanie posadzonych około dwustu drzew. Utrzymana zostanie również zielona przestrzeń wokół Pomnika Deportowanych, znajdujących się na tyłach świątyni. „Wszystko, co zostało uratowane i wyniesione z katedry powróci do niej: figury, obrazy i wszystkie skarby”.

Jeśli zaś chodzi o elementy ekumeniczne w Katedrze oraz „miejsce dla innych religii”, duchowny podkreślił, że Notre Dame jest miejscem kultu religii katolickiej. „Owszem jest dużo prawosławnych, którzy tu przychodzą, i przedstawicieli innych religii, generalnie reprezentacja Słowian jest ważna, ale to jest świątynia katolicka” – stwierdził. „Pierwsza msza zostanie odprawiona 8 grudnia 2024 r. liczymy, że od tej daty pozostanie ona otwarta zarówno dla zwiedzających, jak i dla modlących się, co nie oznacza, że prace będą kontynuowane, ale nie będzie już rusztowań. Prace rekonstrukcyjne będą prowadzone jeszcze do 2028-29 roku”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

W odbudowanej katedrze Notre Dame w Paryżu zachowane będą wszystkie uratowane elementy, w tym polska kaplica
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.