W piątek 7 czerwca ważna uroczystość. Katolików nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych

Fot. lev dolgachov / depositphotos.com
PAP / tk

W związku z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającą w Kościele w piątek 7 czerwca, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału w mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

W piątek 7 czerwca katolików nie obowiązuje post

W najbliższy piątek, 7 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto ruchome, obchodzone zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała - w związku z tym, że w tym roku uroczystość ta odbyła się 30 maja, święto Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzona będzie 7 czerwca. Tego dnia wierni w Polsce nie są formalnie zobowiązani do udziału w mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Kult Serca Jezusa znany był już od średniowiecza, ale rozpowszechnił się w Kościele katolickim i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, które w latach 1673-1675 miała św. Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru sióstr wizytek w Paray-le-Monial (Francja).

Według objawień zatwierdzonych przez Kościół, Chrystus chciał ustanowienia święta ku czci Swego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa wynagradzającego. Czcicielom dał również dwanaście obietnic, wśród których są m.in. łaska pokoju w rodzinach i pocieszenie w utrapieniach. Jezus obiecał także św. Marii Małgorzacie Alacoque, że ten, kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca przystąpi do komunii świętej i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego, nie umrze bez łaski uświęcającej. Kościół nie zaaprobował urzędowo tej obietnicy, ale pozwolił ufać, że zostanie ona wypełniona.

O ustanowienie święta Bożego Serca zabiegali w Stolicy Apostolskiej polscy królowie i biskupi już w pierwszej połowie XVIII w. W odpowiedzi na ich starania 6 lutego 1765 r. papież Klemens XIII zatwierdził uroczystość Najświętszego Serca Jezusa m.in. dla Królestwa Polskiego i dla Konfraterni Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie.

Pius IX w 1856 r. rozszerzył je na cały Kościół powszechny. Papież Leon XIII w 1889 r. podniósł je do rangi uroczystości, a 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W piątek 7 czerwca ważna uroczystość. Katolików nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych
Komentarze (9)
HZ
~Hanys z Namysłowa
6 czerwca 2024, 17:35
Nie uznaje dyspensy, dla mnie piątek jest piątkiem, mięsa mamy pod dostatkiem, Polacy za komuny mieliśmy kartki, komuna dbała o nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Teraz chcecie wszystko,mimo że jest tyle ryb, możecie jeden dzień wytrzymać. Może jeszcze w inne dni bedzcie chcieli,został Wielki Piątek, Wigilia,Popielec, oburzrajcie się więc,
MN
Mariusz Nowak
5 czerwca 2024, 17:43
Jest święto? Musi być mięcho!
AB
~Anna Buła
5 czerwca 2024, 07:06
Jak dobrze, że w Polsce była komuna, to obowiązkowo nauczyła ludzi czytać i pisać, bo gdyby nie komuna to co niektórzy zamiast pouczać ciemny lud, macali by kury u dziedzica jak ich przodkowie.
MN
Mariusz Nowak
4 czerwca 2024, 17:57
Piątek, to piątek. Amen.
BD
~Bogdan Dabek
4 czerwca 2024, 12:57
Nie mam obowiazku korzystania z tej dyspensy. Myślę że wiele osób, mimo święta, zachowa w tym dniu post.
KS
~Krzysztof Skalski
4 czerwca 2024, 18:50
Bardzo to szanuję, każdy ma taką możliwość. Jednak warto uściślić że brak wstrzemięźliwości od mięsa w Uroczystości nie jest związana z dyspensą jak Pan pisze, ale z samą naturą Uroczystości. Katolicyzm wychodzi z założenia że gdy jest powód do szczególnego świętowania, a Uroczystości to największe z największych świąt w Kościele, to pościć wręcz trochę nie wypada i warto odczuć te wielkie święta także w ciele, co przenosi się na ucztowanie bez wstrzemięźliwości od mięsa. To nie to samo co zwykła dyspensa zarządzona dla pokoju sumienia, myślę że warto o tym pamiętać.
MD
~Marcin Drozd
6 czerwca 2024, 05:26
Zwykła dyspensa zarządzona dla spokoju sumienia??? Człowieku jakie masz prymitywne wyobrażenie o sprawach wiary... Że sumienie można uspokoić dyspensą... Hahaha
Jan OPs
6 czerwca 2024, 08:34
Jakiej dyspensy??? Uroczystość to nie dyspensa. Kiedy Kościół mówi, że nadszedł czas radowania się i świętowania, niektórzy ludzie kierowani jak sie wydaje religijną pychą mówią: ale my wiemy lepiej niż Kościół, będziemy pokutować. Nieważne czy to dzień Bożego Serca, a może uroczystość Wszystkich Świętych, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czy nawet Boże Narodzenie, będziemy pokutować bo akurat jest piątek a my mamy tę wiedzę i wiarę, której chyba nie ma Kościół. Straszne.
JK
~Jan Krzemiński
6 czerwca 2024, 20:20
Polacy są tak przewrotni, jak nawet faryzeusze w czasach Jezusa nie byli.