W poniedziałek Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

W poniedziałek Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / df

W liturgiczne święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

W tym roku - jak informuje na swoje stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji warszawskiej - wyjątkowo obchodzony będzie dzień później, w pniedziałek, 25 maja ze względu na to, że 24 maja obchodzone jest liturgiczne święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił papież Benedykt XVI w liście do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej z 27 maja 2007 roku. Papież wyraził w nim uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze, mimo wielu trudności i podziałów stwarzanych w większości przez władze. Przedstawił również stanowisko Kościoła katolickiego wobec tych spraw i sposoby uregulowania spornych zagadnień.

Główne uroczystości z okazji Dnia Modlitw za Kościół w Chinach organizuje co roku stowarzyszenie Sinicum angażujące się w pomoc katolikom w tym kraju. 25 maja w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 18.00 będzie celebrowana msza św. w intencji Kościoła w Chinach. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi o. Jan Hou z diecezji Handan, który studiował w Polsce. Zostanie też odmówiona modlitwa w intencji Kościoła w Chinach.

Chiński duchowny już od roku pracuje w jednej z warszawskich parafii. Należy również do Stowarzyszenia „Sinicum” i zaangażowany jest w duszpasterstwo Chińczyków w Polsce.

Po mszy św. odbędzie się spotkanie z wiceprezes Fundacji im. Michała Boyma Agnieszką Couderq-Kubas, która przybliży postać tego wielkiego misjonarza i naukowca. "Żyjący w XVII polski jezuita, Michał Boym, był nie tylko misjonarzem. To podróżnik, geograf, biolog, pisarz, ambasador ostatniego cesarza dynastii Ming i znawca Chin. Warto wspomnieć, że podczas wizyty w Polsce wzorem budowania relacji chińsko-europejskich nazwał go sam prezydent Chin. Szef partii komunistycznej powoływał się na misjonarza".

Prezes Stowarzyszenia „Sinicum” im. Michała Boyma SJ o. Jacek Gniadek podkreślił, że tegoroczny Dzień Modlitw za Kościół w Chinach będzie miał szczególny charakter z uwagi na jubileusz 20-lecia kanonizacji męczenników chińskich.

Przypomniał, że 120 męczenników chińskich kanonizował św. Jan Paweł II 1 października 2000 r. "Z uwagi na ten jubileusz tegoroczny Dzień Modlitw za Kościół w Chinach poprzedzony jest nowenną za wstawiennictwem męczenników chińskich. Rozpoczęła się ona już w piątek, 15 maja. Każdy zaproszony jest do indywidualnego włączenia się w tę modlitwę – zachęca o. Jacek Gniadek SVD,

"Michał Boym to wielka postać. Tymczasem poza wąskim gronem misjologów jest prawie nieznany. Mało wiedzą o nim również sinologowie, choć jest w istocie jednym z twórców współczesnej sinologii" – mówi prezes Stowarzyszenia "Sinicium", werbista o. Jacek Gniadek, który był misjonarzem w Kongo, Bostwanie, Liberii i Zambii.

Stowarzyszenie „Sinicum” podjęło działania na rzecz przybliżenia postaci polskiego misjonarza. We współpracy z Fundacją „Michał Boym” na rzecz Wymiany Kulturowej wydano m.in. książkę dla dzieci, autorstwa Moniki Miazek-Mączyńskiej „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował”. Książkę w formie e-booka pobrać można na stronie sinicum.pl i stronie fundacji michalboym.pl.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich msza św. w języku chińskim. To jedyna taka msza św. w Polsce.

Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach poprzez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich.

W Polsce pomocą Kościołowi w Chinach zajmuje się powołane w 2011 roku Stowarzyszenie Sinicum. Tworzą je przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, księży diecezjalnych oraz osób świeckich. Oprócz ogólnopolskich obchodów Dnia Modlitw za Kościół w Chinach stowarzyszenie pomaga w kształceniu w Polsce chińskich sióstr zakonnych i kleryków. Współpracując z polskim ruchem Światło-Życie, zaprasza też od szeregu lat młodzież chińską na rekolekcje oazowe w Krościenku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W poniedziałek Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

W poniedziałek Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.