W przyszłym tygodniu 386. Zebranie Plenarne KEP. Jednym z tematów ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele

W przyszłym tygodniu 386. Zebranie Plenarne KEP. Jednym z tematów ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele
(fot. episkopat.pl)
KAI / df

Katechizacja w szkole, nowe wyzwania duszpasterskie oraz ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, to trzy główne tematy 386. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Częstochowie na Jasnej Górze w dniach 27 – 29 sierpnia br. – informuje bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Będzie to pierwsze w tym roku spotkanie Konferencji Episkopatu, gdyż dwa poprzednie (w marcu i czerwcu) nie mogły się odbyć z powodu pandemii.

386. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski rozpocznie się 27 sierpnia o godz. 11.00 i potrwa do 29 sierpnia do ok. godz. 13.00. Poprzedzi je dwugodzinna sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.

Na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych – wyjaśnia bp Miziński – będą poruszane te kwestie, które pozostają w wyłącznej kompetencji biskupów diecezjalnych. Przedstawione zostaną m.in. prace nad nowelizacją Statutu Konferencji Episkopatu Polski. Specjalny zespół, powołany już 2 lata temu, przygotował projekt, który będzie teraz dyskutowany. Po omówieniu zgłoszonych uwag, projekt Statutu zostanie przekazany do dalszych prac zespołu roboczego oraz Rady Prawnej KEP.

Podczas najbliższego spotkania biskupi diecezjalni będą tez rozmawiać o kontynuowaniu prac konserwacyjnych Kolegium Polskiego w Rzymie, które zostały przerwane ze względu na pandemię.

Tematem przewodnim 386. zebrania plenarnego – jak informuje sekretarz generalny Konferencji Episkopatu – jest 30 lat katechezy w szkole. W tematykę wprowadzą dwa referaty ekspertów. Ks. prof. Marian Zając przedstawi wykład zatytułowany „Obraz katechezy i katechizowanych z perspektywy prowadzonych badań”, a ks. dr Marek Korgul – „Obraz katechezy i katechizowanych z doświadczeń wizytatora”. „Będzie to rozmowa o katechizacji w szkole, jej plusach i minusach, oraz o wyzwaniach przez jakimi staje katecheza dzisiaj” – mówi bp Miziński.

DEON.PL POLECA

Drugim głównym tematem będą „Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce”. W tematykę wprowadzą abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa wraz z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. „Chodzi o znalezienie odpowiedzi, w tym właściwego głosu biskupów wobec najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi Kościół w Polsce, a także całe społeczeństwo, szczególnie w ostatnim czasie” – wyjaśnia sekretarz generalny Konferencji Episkopatu.

Trzecim wiodącym tematem będzie przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich w Kościele. Problematykę przedstawi abp Wojciech Polak, Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Prymas przekaże również informacje o funkcjonowaniu Biura Delegata, które znajduje się w Warszawie oraz o Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, której celem jest m.in. prowadzenie działalności na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, a także pomoc ofiarom takiego wykorzystywania.

Biskupi rozmawiać będą także o duszpasterstwie młodzieży, duszpasterstwie emigracji, migracji turystyki i pielgrzymek oraz funkcjonowaniu Caritas Polska – informuje bp Miziński. Abp Stanisław Budzik jako przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP przedstawi kwestię kultu św. Szarbela w Polsce, wobec trudnej sytuacji, jaka zaistniała po przejściu ks. Jarosława Cieleckiego, bardzo zaangażowanego dotąd w szerzenie kultu tego Świętego, do wspólnoty religijnej, która nie utrzymuje jedności z papieżem. „W tej sytuacji ważna jest duszpasterska opieka nad tymi wiernymi, którzy ten kult pragną dalej propagować” – podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu.

Kard. Kazimierz Nycz podejmie temat zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, a ks. prof. Grzegorz Chojnacki, który jest reprezentantem KEP podczas posiedzeń Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech, przedstawi sprawozdanie z obrad pierwszego posiedzenia. Relację ze swej działalności przedstawi także Kościelny Inspektor Ochrony Danych ks. prof. Piotr Kroczek.

Biskupi zatwierdzić mają dwa listy pasterskie. Pierwszy na najbliższy Dzień Papieski, przypadający 12 października br. List ten zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach. Natomiast drugi, przewidziany do wykorzystania duszpasterskiego, poprzedzi X Tydzień Wychowania, który w tym roku będziemy przeżywać w dniach 13-19 września.

W trakcie obrad biskupi dokonają licznych wyborów do gremiów statutowych Konferencji Episkopatu, w związku z upływem kadencji poszczególnych ich członków, bądź przejściem na emeryturę niektórych biskupów – informuje bp Miziński. Ma też zostać wybrany nowy rzecznik KEP, ze względu na zakończenie jego pierwszej 5-letniej kadencji i zapowiedzią, że podejmie on inne zadania w strukturach Sekretariatu KEP. „Wybór rzecznika, to ważny wybór dotyczący głosu Konferencji Episkopatu na zewnątrz i komunikacji ze światem medialnym”, podkreśla bp Miziński oraz informuje, że wszyscy biskupi zostali poproszeni o zgłaszanie kandydatur.

Podczas zebrania plenarnego wybranych zostanie również dwóch nowych członków Rady Stałej KEP. Jeden – spośród biskupów pomocniczych – na miejsce bp. Marka Mendyka, który zasiadał w Radzie jako reprezentant biskupów pomocniczych, a niedawno został biskupem diecezjalnym. Drugi nowy członek Rady, wybierany spośród biskupów diecezjalnych, zastąpi abp. Sławoja Leszka Głódzia, który 13 sierpnia br. przeszedł na emeryturę. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez abp. Głódzia konieczne będzie także dokonanie wyboru Współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

28 sierpnia wieczorem księża biskupi obejrzą nowy film „Zieja” o znanym kapłanie ks. Janie Ziei. Zbiegnie się to z telewizyjną premierą tego filmu.

Bp Miziński przypomina, że będzie to pierwsze w tym roku zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, gdyż dwa poprzednie (marcowe i czerwcowe) nie odbyły się z powodu pandemii. „A tymczasem bardzo wiele kwestii wymaga decyzji, dlatego właśnie obecne obrady zostały zaplanowane na 3 dni” – podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Wyraża również nadzieję, że tym razem spotkanie się odbędzie, a o tym, że jest ono oczekiwane świadczy m.in. fakt, że ponad 90. księży biskupów potwierdziło swoją obecność.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu wyjaśnia, że miejsce – Jasna Góra – zostało wybrane ze względu na to, że zawsze w sierpniu przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej odbywało się tam spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych. Wystarczyło więc zaprosić pozostałą część Konferencji Episkopatu. Biskupi, którzy przyjadą dzień wcześniej, czyli 26 sierpnia – wezmą również udział w ogólnopolskich obchodach uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Homilię do wiernych skieruje Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W przyszłym tygodniu 386. Zebranie Plenarne KEP. Jednym z tematów ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.