W Rosji trwa żałoba narodowa

Radio Watykańskie / W. Raiter, Moskwa

Dzisiaj w Rosji ogłoszona została żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią polskiej delegacji na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, która leciała na uroczystości w Katyniu. Rosjanie współprzeżywają z Polakami ich ból.

Flagi rosyjskie zostały opuszczone na wszystkich budynkach państwowych, poczynając od Kremla i Białego Domu – siedziby rządu Federacji Rosyjskiej. Służby porządkowe ułatwiają dojazd do ambasady RP w Moskwie. Wokół jej ogrodzenia zwykli obywatele Rosji ciągle układają biało-czerwone kwiaty i zapalają znicze. W świątyniach katolickich i prawosławnych wierni modlą się za dusze ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego.

Dzisiaj wieczorem w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Mszę po rosyjsku odprawi abp Paolo Pezzi. Przebywający w Egipcie patriarcha Cyryl zapewnił o modlitwie i wyraził nadzieję, że od tej pory Katyń będzie miejscem pamięci nie tylko niewinnych ofiar sprzed siedemdziesięciu lat, ale także zmarłych tragicznie pielgrzymów przybywających pomodlić się na mogiłach zamordowanych oficerów polskich. Wczoraj kanał telewizyjny „Rossija” pokazał film Andrzeja Wajdy „Katyń”. Tydzień wcześniej film ten nadał mający mniejszy zasięg kanał „Kultura”.

Po pierwszym szoku, kiedy nikt nie mógł znaleźć odpowiednich słów, pojawiają się pytania o znaczenie tego tragicznego wydarzenia. Po obu stronach granicy dostrzegana jest wzajemna szczerość i współczucie, jakiego między naszymi państwami i narodami nie było od dawna.

Wyrażana jest nadzieja, że zamyka się pewien krąg historii od bestialstwa zbrodni katyńskiej, a później przewrotności kłamstwa katyńskiego, do dzisiejszej tragedii niezawinionej przez nikogo z punktu widzenia celowych działań. Oby „ofiara całopalna”, jak już wcześniej powiedziano, „jaką Bóg podarował naszym narodom”, nie poszła na marne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Rosji trwa żałoba narodowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.