W Sejmie projekt uchwały upamiętniającej 500-lecie reformacji

(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Posłowie Nowoczesnej zgłosili w Sejmie projekt uchwały upamiętniającej 500-lecie reformacji. Stwierdzają w niej m.in. potrzebę uznania wkładu środowisk protestanckich w "rozwój kultury, nauki, oświaty i gospodarki oraz zachowanie niepodległości naszej wspólnej Ojczyzny".

"W roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować ruch, który współkształtował oblicze religijne i kulturowe Europy, której integralną częścią była i jest Rzecz pospolita. Ta rocznica jest znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka, tradycji oraz duchowego oblicza" - brzmi fragment projektu uchwały Nowoczesnej.

W projekcie przypomniani zostali m.in. także wybitni Polacy wyznania protestanckiego, jak poeta Mikołaj Rej, lingwista Samuel Linde, generałowie Józef Sowiński i Władysław Anders, czy b. premier Jerzy Buzek.

DEON.PL POLECA

W uzasadnieniu uchwały parlamentarzyści Nowoczesnej przypominają, że 31 października 2017 roku upłynie dokładnie 500 lat, od kiedy augustianin Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 swoich tez, w których umieścił propozycje uzdrowienia sytuacji wewnętrznej w Kościele. Wydarzenie to jest powszechnie uważane za początek reformacji - ruchu religijno-społecznego mającego na celu odnowę chrześcijaństwa.

"Reformacja - stwierdzają posłowie w projekcie uchwały - wywarła znaczący wpływ na cywilizację europejską na wielu płaszczyznach. Przyczyniła się znacznie do rozkwitu kultur narodowych, a zwłaszcza literatury, chociażby poprzez tłumaczenie Biblii, którą zaczęto publikować w językach narodowych".

"Równie istotny wpływ Reformacja wywarła na stosunki gospodarczo-społeczne w całej Europie. Ożywczo wpłynęła również na Kościół katolicki, czego wyrazem są postanowienia zwołanego w odpowiedzi na postulaty Reformacji Soboru Trydenckiego, które jest powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych soborów w historii Kościoła katolickiego" - napisano w projekcie uchwały.

Projekt przypomina także inne dziedziny życia, w jakich wpływ reformacji był znaczący. Nowoczesna w uchwale podkreśla, że Polska w okresie reformacji była "państwem tolerancji religijnej, ojczyzną dla osób różnych wyznań, religii i narodowości".

Ponadto ewangelicy w okresie tych pięciuset lat stanowili znaczną część polskiego społeczeństwa i odgrywali w nim istotną rolę, kształtując oblicze Rzeczypospolitej.

Dlatego upamiętniając tę rocznicę okolicznościową uchwałą Sejm RP wyraziłby "uznanie dla wkładu tych środowisk w rozwój kultury, nauki, oświaty i gospodarki oraz zachowanie niepodległości naszej wspólnej Ojczyzny, nawiązując w ten sposób do panującego w Polsce od wieków ducha tolerancji religijnej oraz tradycji wolnościowej i niepodległościowej".

Centralne obchody jubileuszu 500 lat reformacji w Polsce odbędą się w dniach 26-29 października w Warszawie. Termin poprzedza symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października 1517 r., która związana jest z ogłoszeniem w Wittenberdze przez teologa Marcina Lutra 95 tez.

Do stolicy przyjadą goście z Polski, Europy i świata. Podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim swoją obecność zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Wykłady wygłoszą sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge oraz prof. Jerzy Buzek, najbardziej znany polski luteranin.

Podczas tej samej uroczystości zostanie wręczona Nagroda im. Anny Wazówny. Otrzyma ją luterański Kościół Szwecji za pomoc humanitarną udzieloną Mazurom po II wojnie światowej. Nagrodę odbierze prymas Szwecji abp Antje Jackelen.

W niedzielę, podczas jubileuszowego nabożeństwa kazanie w kościele Świętej Trójcy wygłosi bp Munib Younan, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.

Podczas weekendu reformacyjnego swoje siły połączą cztery ewangelickie parafie (dwie luterańskie, reformowana i metodystyczna) i w sobotę otworzą swoje kościoły, by zaprosić na spotkania oraz zaproponować różne atrakcje.

Inspirację muzyczną będzie można odnaleźć podczas koncertów w Filharmonii Narodowej, kościele Świętej Trójcy i podczas wsłuchiwania się w Kantatę Reformacyjną, która zostanie wykonana po raz pierwszy. Słowa kantaty napisał Jacek Cygan, muzykę skomponował Stanisław Szczyciński.

Z historią reformacji będzie można zapoznać się podczas wystaw organizowanych m.in. w Muzeum Etnograficznym i na Uniwersytecie Warszawskim. Biblioteka UW udostępni swoje zbiory, by opowiadać historię Reformacji zgromadzonymi w niej starodrukami. Dla uzupełnienia wiedzy historycznej i teologicznej będzie można wybrać się na dwudniową konferencję organizowaną w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Początek całorocznych obchodów 500-lecia reformacji miał miejsce 31 października 2016 r. W Polsce inauguracyjne nabożeństwo zostało odprawione - w kościele Jezusowym w Cieszynie, a w wymiarze światowym - w szwedzkim Lund, do którego zjechali najważniejsi przedstawiciele Kościołów luterańskich, a na zaproszenie odpowiedział także papież Franciszek.

Podczas nabożeństwa w Cieszynie prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował za to, że jako przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego może być w tym dniu z ewangelikami, by wspólnie spojrzeć na drogę przebytą przez ostatnie 500 lat.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 mln wyznawców. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Sejmie projekt uchwały upamiętniającej 500-lecie reformacji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.